Anasayfa » Haberler » Binalarda Enerji Kaybına Yenilikçi Çözüm

Binalarda Enerji Kaybına Yenilikçi Çözüm

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Orman Endüstri ve Gıda Mühendisliği Bölümleri işbirliğinde yürütülecek Proje ile Binalarda Enerji Tasarrufu Sağlanacak.

BTÜ Orman Endüstri ve Gıda Mühendisliği Bölümleri işbirliğinde Dr. Ahmet Can tarafından geliştirilen “Binalarda Enerji Tasarrufu için Faz Değiştiren Maddelerin Mikrokapsülasyonu ve Odun Materyaline Uygulanması” başlıklı proje BTÜ Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Eylem Dizman Tomak ve Doç. Dr. Rasim Alper Oral danışmanlığında yürütülecek. TÜBİTAK 2218 programı kapsamında desteklenen proje kapsamında bina tasarımlarında gizli ısı depolama özelliğine sahip yapı malzemelerinin kullanılması yöntemiyle ısı kaybının önlenmesi hedefleniyor.

Dünyada üretilen enerjinin %40’ından fazlasının binalarda tüketildiğine dikkat çeken Dr. Ahmet Can, “Konut binalardaki enerji tüketimi, yönetilmesi ve kontrol edilmesi gereken bir konu. Özellikle enerji konusunda dışa bağımlı oluşumuz göz önünde bulundurulduğunda bu konu daha da önemli bir hal alıyor. Biz de binalarda iç ortam sıcaklığını stabil hale getirmek ve sıcaklıktaki dalgalanmaları düzenlemek için bina tasarımlarında kullanılmak üzere sıcaklık değişimini dengeleyen bir materyal geliştirdik. Masif odun içerisine mikro kapsüllenmiş faz değiştiren bu materyal termal depolama özelliklerinin geliştirilmesi ile yapılardaki ani ısınma ve soğumaya bağlı ısı kaybını önlerken hem mevcut ısı korunmuş hem de enerji tasarrufu sağlanmış olacak.” diye konuştu.

Projenin orman ürünleri sanayii ve yapı endüstrisine önemli artılarının olacağının altını çizen Dr. Ahmet Can, “Uygulanması planlanan ve süreçleri belirlenen projemizin olumlu sonuçlanmasının ardından orman ürünleri ve yapı endüstrisindeki üreticilerle görüşülerek malzemenin üretici veya müşterinin kullanabileceği şekilde piyasaya sürülme süreci başlayacaktır.” dedi.