Anasayfa » Haberler » Bakan Varank: “2020 Bursa Teknik Üniversitesi’nin Atılım Yılı”

Bakan Varank: “2020 Bursa Teknik Üniversitesi’nin Atılım Yılı”

Bursa Teknik Üniversitesi Yıldırım Yerleşkesi B Blok Eğitim Binası açılışını gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST Ödül Töreninde dereceye giren takımlara ve sponsorlara plaket taktim etti.  Bakan Varank, Bursa Teknik Üniversitesinin, AR-GE’ye en çok bütçe ayıran ikinci üniversite olması, TÜBİTAK-2244 Sanayi Doktora Programında 23 proje ile Türkiye birincisi olması ve TEKNOFEST yarışmalarında aldığı derecelerle 2020 yılında büyük atılım yaptığını dile getirdi.

BTÜ Mimar Sinan Yerleşkesinde Düzenlenen TEKNOFEST Ödül Töreni; Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa AK Parti Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Efkan Ala, Ahmet Kılıç, Atilla Ödünç, Osman Mesten, Refik Özen, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Mehmet Fatih Kacır, Hasan Büyükdede, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şen, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Ak Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Yıldırım Kaymakamı Adem Yazıcı, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, BEBKA Genel Sekreteri Muhammed Zeki Durak, BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Kurt ve Genel Sekreter Prof. Dr. Sami İmamoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bursa il Müdürü Mehmet Latif Deniz, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı ile Genel Sekreter Fehmi Yıldız, TÜBİTAK BİLGEM Başkan Yardımcısı Yusuf Çalık, danışman ve hakem akademisyenler ile sponsor firma yetkilileri ve öğrenciler katıldı.

Yıldırıma Modern Bir Eğitim Binası
Eğitim Binası açılış konuşmasında elde edilen başarıların önemine dikkat çeken Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir; ‘’2010 yılında tamamen yeniden kurulan genç Bursa Teknik Üniversitemiz, fiziki mekân, akademik kadro, hizmet tür ve niteliği açısından hızla gelişmekte, kuvvetlenmekte, devletimizin hedeflerine, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın politikalarına uygun olarak öncelikle kentine ve ülkesine değer üretmeye hızlı ve emin adımlarla devam etmektedir. 50 dönüm arazi içerisinde bulunan bu kompakt yerleşkemizde önceki yıllarda toplam 26.000 m2 kapalı alanda A Blok Eğitim binamızı hizmete açmıştık. Şimdi devletimizin imkânları ve destekleri ile yaklaşık 7.000 m2 kapalı, 5.500 m2 açık alan düzenlemesi ile B Blok Eğitim Binamızı hizmete alıyoruz. Geçen yıl inşaatına başlanmış, yüklenici firma, teknik ekibimiz ve yönetimimizin koordineli ve özverili çalışması ile yaklaşık 1 yılda tamamlanmıştır. Emek veren tüm ekibe çok teşekkür ediyorum. Gün ışığını en etkin ve uzun süre kullanacak şekilde tasarlanmış binamız yaklaşık 18 Milyon TL bütçeli olup, gri su geri kazanım sistemi ve 10 kWh kapasiteli güneş enerji sistemine sahiptir ve engelsiz bina olarak yapılmıştır. Üniversitemiz ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim.’’ dedi.

Rektör Karademir: “BTÜ Her Alanda Güçlü Bir Paydaş”
TEKNOFEST Ödül Töreni konuşmasında, “Yenilikçi Devlet Üniversitesi” misyonu çerçevesinde sanayi ile üniversiteyi buluşturacak çalışmalar yürütmeye, teknoloji üretmeye, öğrencileri ve akademisyenlerini girişimcilik yolculuklarında desteklemeye gayret ettiklerini belirten Rektör Karademir; “Milli ve Yerli Teknoloji Hamlesi” programında önemli yer tutan TÜBİTAK-2244 Sanayi Doktora Programında da çok değerli sanayi kuruluşlarımız ile TÜBİTAK destekli 23 proje ile Bursa Teknik Üniversitesi Türkiye birincisi oldu. TEKNOFEST’te de Bursa Teknik Üniversitesi hem “akademik paydaş” hem de güçlü bir katılımcıdır. Beş takımla katıldığımız 2018 TEKNOFEST’te BENDİS takımı “İnsansız Hava Aracı Döner Kanat Kategorisi”nde Türkiye birincisi oldu. 2019’da ise 10 takımla yarışmalara katıldık; iki takımımız dördüncülük aldı. 2020 TEKNOFEST’te ise 52 takımla yarışmalara katılan Bursa Teknik Üniversitesinin 20 takımı finalist olurken birincilik, ikincilik ve üçüncülük dereceleri yanında ilk 10 arasında çok sayıda derece elde edildi. “Uçan Araba Tasarım Yarışması İleri Kategori” alanında TURNA TEKNİK takımı birinci, “TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Sabit Kanat Kategorisi”nde LAGARİ takımı ikinci, “Tarım Teknolojileri Yarışmasında” ise BTUSECT takımı üçüncü oldular. HEKTAVISION takımımız ise “TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışması Döner Kanat Kategorisinde” 54 saniye ile parkur hız rekorunun sahibi oldu. TEKNOFEST 2020 yarışmalarında 18 danışman ve 13 jüri üyesi ile akademik personelimiz görev alırken, idari ve akademik kadromuz her zaman destek verdiler. Bu noktada özellikle kentimizdeki çok değerli paydaşlarımıza Valimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Yıldırım Belediyemiz ve sponsor firmalarımıza verdikleri maddi ve manevi desteklerden dolayı kalpten teşekkür ederim.’’ ifadelerini kullandı.

Bakan Varank: “Cumhurbaşkanımızın Duyurduğu STAR Programına BTÜ Öğrencilerinden de Başvuru Bekliyoruz”
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bereketli bir gün geçirerek toplamda 447 milyon liralık 4 farklı yatırımı Bursa’ya kazandırdıklarını belirterek günün sonunda Bursa Teknik Üniversitesinde gençlerle bir araya gelerek enerji tazelediklerini vurguladı. Attıkları her adımda Türkiye’nin iktisadi ve sosyal refahını en üst seviyelere çıkarma hedefine yürüdüklerini belirten Bakan Varank, Türkiye’nin en büyük kaynağının, genç, dinamik ve çalışkan nüfusu olduğunu, üretim ve teknoloji altyapılarına yapılan her yatırımın gençlere de yeni iş imkânları sunduğunu dile getirdi. TÜBİTAK ve KOSGEB aracılığıyla, gençleri girişimciliğe özendirerek hibeler verdiklerini ifade eden Varank; “Kurduğumuz teknoparklarda ve özel sektörün Ar-Ge merkezlerinde istihdamınızı teşvik ediyoruz. Üniversitelerimizde Teknoloji Transfer Ofisleri kurarak, hem proje geliştirme kabiliyetlerinizi artırıyor hem de sizleri sanayi ile tanıştırıyoruz. Yine lisans ve lisansüstü eğitimlerinizde, TÜBİTAK burslarımızla sizleri yalnız bırakmıyoruz. Sahada tecrübe kazanın diye staj programları düzenliyoruz. Geçtiğimiz hafta çok önemli bir adım attık. Bu güzel müjdeyi ilk Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kamuoyu ile paylaştı. STAR programı ile lisans seviyesindeki öğrencilerimiz için, TÜBİTAK’ın Stajyer Araştırmacı Burs Programını devreye aldık. İster birinci sınıfta ister son sınıfta olsun lisans eğitiminin her dönemindeki gençler bölüm sınırı olmaksızın bu programdan faydalanabilecek. Buradaki tek temel şartlarımız, TÜBİTAK tarafından desteklenen bir projede çalışmak için bizlere başvurmanız. Burs programından ilk etapta 1000 öğrencimiz faydalanacak. Bursiyer öğrencilerimize 6 ay süresince ayda 750 lira destek vereceğiz. STAR Programı başvuruları 2 Kasımda başlayacak. Türkiye’de ilk defa bu denli yaygın, proje tabanlı bir burs programı hayata geçiyor, Bursa Teknik Üniversitesi öğrencilerini de programa başvurmalarını bekliyoruz. STAR Programı ile Ar-Ge farkındalığına daha üniversite sıralarındayken erişeceksiniz.” dedi.

Bakan Varank: “TÜBİTAK’ın Ar-Ge Bütçesi 2021 Yılında Yüzde 100 Artıyor”
Rekabetçi olabilmek için katma değerli üretimin şart olduğunu her fırsatta tekrarladıklarına dikkat çeken Bakan Varank; “İşte o katma değere giden yol, Ar-Ge’den ve inovasyondan geçiyor. Geçenlerde ülkemizin yenilikçilik ve inovasyon kapasitesini gösteren çok önemli bir veri açıklandı. 2019 yılında araştırma ve geliştirme harcamalarının milli gelire oranı %1,06 olarak gerçekleşti. Son 10 senenin en yüksek seviyesine imza attık. Alt detaylara baktığımızda; özel sektörün hem Ar-Ge harcamalarının gem de Ar-Ge finansmanında oynadığı rolün arttığını görüyoruz. Bununla birlikte, ekosistemdeki insan kaynağımız da artıyor. Yıldan yıla gözlemlediğimiz bu artışlar, çok müspet bir resme işaret etmekle birlikte gelişmiş ülkelerle kıyaslama yaptığımızda hala gideceğimiz uzun bir yol olduğunu da biliyoruz. Bakanlık olarak bu işin yakın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle, TÜBİTAK’ın Ar-Ge bütçesi 2021 yılında yüzde 100 artıyor. Bu sayede ekosistemi çok daha güçlü bir şekilde destekleme imkânına kavuşacağız.” ifadelerini kullandı. 

TÜBİTAK’ın Avrupa Birliği çerçeve programı Ufuk 2020’de bir başarı hikâyesine imza attığını vurgulayan Bakan Varank; “Türkiye son iki senedir çok önemli başarılar gösteriyor. Ufuk2020 Programında, Avrupa Birliği’nden bugüne kadar 267,1 milyon avro hibe desteği alarak, tarihimizde ilk defa ödediğimiz katkı payının üzerinde bir performansa imza attık. Bunu sıkı bir çalışmayla başardık. Son 2 senede TÜBİTAK, uluslararası işbirliklerine katılımı özendirmek için çok çeşitli destek ve ödül programları düzenledi. Ufuk2020 çağrıları açılmadan önce, uzmanlarımız ilgili paydaşları tespit etti, onlarla temasa geçerek başvuru yapmaları için teşvik etti. Ayrıca AB’de alanında başarılı oyuncularla ülkemiz paydaşlarını bir araya getirerek, tecrübe paylaşımını arttırdı. Yürüttüğümüz tüm bu faaliyetler firmaları cesaretlendirdi, başvurulara daha iyi hazırlanmalarını sağladı ve sonuçta Türkiye’den sunulan daha fazla sayıda proje hibeye hak kazandı. Bugün artık Türk firmaları, AB projelerine ortak olmanın da ötesine geçip, büyük konsorsiyumları lider firma olarak koordine etmeye de başladı.” şeklinde konuştu. 

Bakan Varank: “Bursa Teknik Üniversitesi Dikkat Çekici İşlere İmza Atıyor”
Bursa Teknik Üniversitesi’nin çok genç bir üniversite olmasına rağmen, dikkat çekici işlere imza attığını vurgulayan Bakan Varank; “Bursa Teknik Üniversitesi YÖK kriterlerine göre, Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan ikinci üniversite. Bununla birlikte; üniversite sanayi işbirliğini Ar-Ge’nin de ötesine taşıyıp, sahada çalışma uygulaması yapabilen bir üniversite. Altyapıları, araştırma merkezleri ve laboratuvarları oldukça modern, adeta gençler hiç eve gitmesin hep burada çalışsın diye yapılmış. Tüm bunların yanı sıra, ben iki konuya özel parantez açmak istiyorum. Bunlardan ilki TÜBİTAK-2244 Sanayi Doktora Programında Bursa Teknik Üniversitesinin gösterdiği üstün başarı. 2019 yılında 42 başvurunuz var ve kabul edilen 23 projeyle Türkiye birincisi oldunuz. Değinmek istediğim ikinci husus ise TEKNOFEST’te yıldan yılda artan başarı grafiğiniz. Her sene, bir önceki senenin üzerine koyarak ilerlediniz ama asıl patlamayı 2020’de gerçekleştirdiniz. Bursa Teknik Üniversitesini, bu sene TEKNOFEST’te 52 takım temsil etti; bu takımlardan birincilik, ikincilik ve üçüncülük dereceleri alanlar var. TEKNOFEST, Milli Teknoloji Hamlesinin en önemli simgelerinden birisi. Gençlerimiz bu yarışmalarda yer alabilmek için ellerindeki tüm imkânları zorluyor. Ar-Ge ve inovasyon yol haritalarını çıkartıp, projeye döküyor. Atölyelerinde sabahlayıp, birbirinden iddialı ve özgün işlere imza atıyor. Tüm bunları yaparken de; bizim sağladığımız desteklerin yanında sponsorlardan, danışman hocalarından ve üniversitelerinin onlara sunduğu imkânlardan elbette faydalanıyorlar. Böylesine bir yarışta, dereceye girsin girmesin, emek veren tüm gençler bizim için çok kıymetli. Ben pek çok yarışmaya bizzat katılmaya özen gösterdim. Gençlerin cesareti, azmi ve inancı, bu ülkenin geleceğine olan umutlarımı daha da artırdı.” dedi. 

TEKNOFEST’in toplumu dönüştürme gücüne sahip bir etkinlik olduğuna değinen Bakan Varank; “Burada ektiğimiz tohumların etkilerini orta ve uzun vadede hep birlikte göreceğiz. Bu festivalde roket fırlatan, İHA yarıştıran, enerji araçları üreten gençlerimiz, yarın bu ülkenin en modern füzelerinin, uçaklarının ve akıllı şehirlerinin mimarları olacak. Ben bundan adım gibi eminim. Bursa Teknik Üniversitesini de; Rektörümüz başta olmak üzere bu işe verdikleri emek için can-ı gönülden tebrik ediyorum. Birazdan ödüllerini takdim edeceğimiz gençleri kutluyor, onların hayallerine erişmesinde büyük katkıları olan; danışman hocalarımıza, sponsor firma ve kuruluşlara da teşekkür ediyorum. TEKNOFEST’te başarı, adanmış bir takım ruhuyla geliyor. Takım ruhunuz varsa, evelAllah başaramayacağınız hiçbir şey olmaz. Yıldırım Yerleşkesinde az önce açılışını yaptığımız yeni eğitim binanızın hayırlı olmasını diliyor, Bursa Teknik Üniversitesine bu güzel organizasyon için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

TEKNOFEST Ödül Töreninde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa Teknik Üniversitesi öğrenci takımlarına sponsorluk desteği sağlayan; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Yıldırım Belediye Başkanlığı, Sazcılar Otomotiv, MFK Makina, RAM İnşaat, YASA Motor Teknolojileri, BORÇELİK, Yeni Dünya Vakfı Bursa Şubesi, FKT Koltuk Sistemleri, Dominant Tekstil, Kayra Yemek, Altınay Havacılık, Ergin Otomasyon, Bursa Ticaret Ve Sanayi Odası, EMF Elektromanyetik, Somal Sac, Akia  Otomotiv, Prestij Kodlama Ve Otomasyon, GEN Otomobil, Oktay Holding, Ünver Grup, BKM Bursa Kalıp Merkezi, Destek Otomotiv, BOSCH, Sahra Çevre Sağlığı, Altın Cezve temsilcilerine ve fikri katkıları dolayısıyla Tophane Endüstri Meslek Lisesi Öğretmeni Murat Bozdemir’e plaket verdi. 

TEKNOFEST 2020 teknoloji yarışmalarında Bursa Teknik Üniversitesi öğrenci takımlarının danışmanlıklarını yürüten Prof. Dr. Hakan Gürkan, Prof. Dr. Oğuzhan Sarıkaya, Doç. Dr. Hüseyin Lekesiz, Doç. Dr. Turgay Tugay Bilgin, Doç. Dr. Ayşe Kalemtaş, Doç. Dr. Gökhan Gelen, Dr. Öğr. Üyesi Doruk Erdem Yunus, Dr. Öğr. Üyesi Ayetül Gelen, Dr. Öğr. Üyesi Emre Demirci, Dr. Öğr. Üyesi Gökay Bayrak, Arş. Gör. Oğuzhan Kurnaz, Arş. Gör. Fatih Dursun, ile yarışma finallerinde jüri üyesi ve danışman olarak görev yapan BTÜ akademisyenleri Doç. Dr. M. Barış Tabakçıoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Nurettin Gökhan Adar, Dr. Öğr. Üyesi Saffet Vatansever, Dr. Öğr. Üyesi Osman Bayrak, Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Yaşa, Dr. Öğr. Üyesi İzzet Fatih Şentürk, Dr. Öğr. Üyesi Hayri Volkan Agun, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özden, Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Gürsu Tekdemir, Dr. Öğr. Üyesi Ergün Gümüş, Dr. Öğr. Üyesi Davood Ghaderı, Dr. Öğr. Üyesi Ekrem Düven, Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Uludağ teşekkür belgelerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan aldılar.

Bakan Varank ödül töreni sonunda TEKNOFEST'te derece alan ve finallerde yarışan takım kaptanlarına plaket takdim ederek başarıları dolayısıyla tebriklerini iletti. Uçan Araba Tasarım Yarışması İleri Kategori birincisi TURNA TEKNİK, TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Sabit Kanat Kategorisi ikincisi LAGARİ, Tarım Teknolojileri Yarışması üçüncüsü BTUSECT, TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışması Döner Kanat Kategorisi parkur hız rekortmeni HEKTAVISION, Uçan Araba Tasarım Yarışması İleri Kategori dördüncüsü AIRSTREAM, dokuzuncusu BTU ARD, TÜRKSAT Model Uydu Yarışması beşincisi SATURN, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Afet Yönetimi Kategorisi altıncısı AKSOY, Tarım Teknolojileri Yarışması altıncısı TEK-TAR, TÜBİTAK Elektrikli Araç Yarışları genel sıralama yedincisi ELEKTRONOMİ ve birinci etap yedincisi HACIWATT-X, Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması finalisti HACIWATT OTONOM, TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışması Sabit Kanat Kategorisi finalisti POYRAZ, Döner Kanat Kategorisi finalisti QUADRUPLET, Akıllı Ulaşım Yarışması finalistleri BTÜ-CANO ve AKVA, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sağlık ve İlkyardım Kategorisi finalisti BRAINWAVE ile Afet Yönetimi Kategorisi finalistleri YILDIRIMVEGA ve BTU PRAISE takım kaptanları plaketlerini aldıktan sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile hatıra fotoğrafı çektirdiler. 

Bursa Teknik Üniversitesi TEKNOFEST 2020 filmini linkten izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=8dNvGwDkTms