Anasayfa » Haberler » BTÜ ve Sanayi İşbirliği Yeni Bir Boyut Kazandı

Bursa Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi (DBMMF) öğretim üyelerinin hazırladıkları Bursa’daki sanayini firmalarını ziyaret programıyla, BTÜ ve sanayi işbirliği yeni bir boyut kazandı.

DBMMF öğretim üyelerinin Üniversite – Sanayi İşbirliği’ni geliştirmek amacıyla hazırladıkları program kapsamında planlanan çalışma ziyareti Bayraktarlar Holding bünyesinde faaliyet gösteren  FARBA AR-GE merkezine oldu.

Bursa Organize Sanayi Bölgesinde otomotiv aydınlatması alanında üretim yapan FARBA A.Ş.'yi, DBMMF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Rıza Yıldız ve öğretim üyelerinden oluşan bir gurup ziyaret etti. Türkiye’nin otomotiv aydınlatma parçaları üretiminde sayılı firmalarından olan FARBA yetkilileri BTÜ öğretim üyelerini fabrikanın Ar-Ge merkezinde ağırladılar.

Ziyaretin başlangıcında, FARBA A.Ş. Ar-Ge Müdürü Ersel Turşucular tarafından Ar-Ge merkezinin tanıtımı yapılarak, yürütülen çalışmalar hakkında öğretim üyelerine bilgi verildi. Şirket yöneticileri tarafından yapılan bilgilendirmenin ardından, Doç. Dr. Ali Rıza Yıldız, BTÜ hakkında hazırlamış olduğu sunu ile BTÜ’nün vizyonu, ülkemizin akademik alanında üstlendiği misyonu, gerçekleştirdiği projeler ile birlikte üniversitedeki test, yazılım ve analiz olanakları hakkında tanıtıcı bilgileri firma yetkililerine aktardı. Doç. Dr. Ali Rıza Yıldız üniversitenin sahip olduğu laboratuvar olanakları hakkında da detaylı bilgiler vererek sanayi ar-ge çalışmalarına ve üniversitedeki akademik çalışmalara destek vermek amacıyla kurulan laboratuvar olanaklarını yerinde görmeleri için firma yöneticilerini üniversiteye davet etti.

Üniversite ve firma yetkilileri tarafından yapılan tanıtımların sonrasında, BTÜ öğretim üyeleri kendi çalışma alanları hakkında firma yetkilileri ile bilgi paylaşımında bulundular. Öğretim üyelerinin gerçekleştirdikleri bilgilendirmenin ardından, üniversitenin firmaya destek olabileceği konular ve ortak proje olanakları konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

DBMMF öğretim üyelerinin hazırlamış oldukları Bursa’daki Sanayini Firmalarını Ziyaret Programı kapsamındaki FARBA A.Ş. ziyaretinin ardından bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen “BTÜ ve sanayi işbirliği yeni bir boyut kazandı” dedi. Prof. Dr. Sürmen açıklamasını “Üniversite sanayi işbirliğini pekiştirecek olan bu programı organize eden başta DBMMF Dekanı Prof. Dr. Osman Kopmaz ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Rıza Yıldız olmak üzere, bu çalışmaya katılan tüm arkadaşlarıma ve Üniversitemiz ile işbirliği yapan firma yetkililerine teşekkür ediyorum. BTÜ olarak, Üniversite ve sanayi işbirliğini geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu sayede, ülkemize hizmeti sadece öğrenci yetiştirerek değil, proje ve ürün elde etme boyutuna da taşıyacağımıza inanıyoruz. Üniversitemizin vizyonuna ve misyonuna uygun olan da budur” diyerek sonlandırdı.