Anasayfa » Duyurular » 2014 UNESCO Uluslararası Okuryazarlık Ödülü


2014 UNESCO Uluslararası Okuryazarlık Ödülü
UNESCO Genel Direktörü tarafından ülkelere "2014 UNESCO Okuryazarlık Ödülü"ne aday göstermeleri çağrısında bulunulmakta ve buna ilişkin aşağıdaki hususlar üzerinde durulmaktadır:
 
-          "UNESCO Okuryazarlık Ödülü, Kore Cumhuriyeti'nin sponsorluğunda Kral Sejong Ödülü ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin sponsorluğunda Konfüçyüs Ödülü'nden oluşmaktadır.

-          Adaylar, okuryazarlığın yaygınlaştırılması konusunda çalışmalar yapmış gerçek ve tüzel kişilerden oluşabilir.

-          Her ülke Kral Sejong Ödülü için en fazla iki, Konfüçyüs Ödülü içinse en fazla üç adayla başvurabilir.
 
​-          Ödüller Uluslararası Okuryazarlık Günü olan 8 Eylül 2014 tarihinde UNESCO evinde gerçekleştirilecek törenle takdim edilecektir.
 
-          Uluslararası UNESCO Okuryazarlık Ödülü'nün genel teması "sürdürülebilir kalkınma için okuryazarlık" olarak belirlenmiştir. Adaylar bu ana tema altında Kral Sejong Ödülü için "çok dillilik çerçevesinde okuryazarlık" teması, Konfüçyüs Ödülü içinse "kırsal alanda yaşayan yetişkinler ve okula gidemeyen gençler, özellikle kadınlar ve kızlar" temasına uygun olan çalışmalarını sunmaları beklenmektedir.
 
Adayların 25 Haziran 2014 tarihine kadar Yükseköğretim Kurulu Uluslararası İlişkiler Birimi'ne veyaaib@yok.gov.tr adresine ekte yer alan formu doldurarak başvurmaları gerekmektedir.