Anasayfa » Haberler » Türkiye Geçilmez!

Türkiye Geçilmez!

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mimar Sinan Yerleşkesinde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri” kapsamında devletimize ve milletimize yönelik gerçekleştirilen hain saldırının unutulmaması için Türkiye Geçilmez temalı anma programı gerçekleştirildi. Program kapsamında şehitlerimiz için hatm-i şerif okutulmasının ardından Turkuaz salonda İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gazanfer Anlı tarafından “15 Temmuz Direnişi ve Millet İdaresinin Psikolojisi” başlıklı konferans verildi.

Program açılışında konuşma yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Beyhan Bayhan, “15 Temmuz gecesi milletimizi, demokrasimizi, cumhuriyetimizi ve aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletimizin silahlarını yine aziz ve fedakar milletimize doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuştur. Milletimiz bu haince girişimi ölümü göze alarak başarısızlığa uğratmıştır. 15 Temmuz’un yıldönümünde bizlere istiklalimizi sağlayan cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları ile 15 Temmuz şehitleri başta olmak üzere bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi sonsuz minnet, şükran, rahmet ve saygıyla yad ediyoruz. Vuku bulan olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz gecesi yaşananların tekrarlanmaması için arka planında yer alan dinamiklerin iyi anlaşılması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Gazanfer Anlı, “Geçmişten günümüze ülkemizde yaşanan darbe süreçleri ve 15 Temmuz’da yaşananlar sadece ülkemizin maruz kaldığı durumlar değil. Aynı emperyal güçler birçok ülkede soykırım ve darbelere imza attılar. Fakat biz onlardan farklı olarak bunlara direndik ve başarılı olmalarına izin vermedik. Medya onların elinde. Ve çok temel bir davranışçılık prensibi kullanıyorlar. Türkler barbardır, müslümanlar teröristtir gibi kalıp yargıları insanların zihinlerine yerleştirerek aslında mazlum olan insanları zalim gösterip, savaş çıkaran soykırım yapan kendilerini temize çıkarıyorlar. Onlara göre gücü nasıl elde ettiğiniz önemli değil, önemli olan güçlü olup zayıf olanları hep ezmek. Bizim içimizde de böyle menfaati uğruna her şeyi yapabilecek, değerleri ve vatan millet bilinci olmayan, aile birliğini yok sayan, temel ahlak kurallarını hiçe sayan, cinsiyetsizliği kendine yol edinen, manevi değerleri ve altyapısı olmayan kimliksiz bir nesil yaratmak istediler ama başarılı olamadılar.” şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Öğrenci Merkezi önünde 'Türkiye Geçilmez' mesajı taşıyan drone ile uçuş gösterisi gerçekleştirildi.