Anasayfa » Haberler » BTÜ Öğrencileri Erasmus+ Projesi ile "Genç Ticaret Elçileri" Olacak

BTÜ Öğrencileri Erasmus+ Projesi ile "Genç Ticaret Elçileri" Olacak

Bursa Teknik Üniversitesi’nin (BTÜ) ortaklarından olduğu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) koordinatörlüğünde yürütülen “Genç Ticaret Elçileri” isimli Erasmus+ KA202 projesi kabul edildi. Proje ile BTÜ Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü son sınıf öğrencilerinin yurtdışı deneyimi kazanmaları amaçlanıyor.

Genç Ticaret Elçileri projesi, BTÜ Yıldırım Yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte BTSO Dış Ticaret Konsey Başkanı Murat Bayizit ve Konsey Üyesi İlker Özgüven tarafından öğrencilere tanıtıldı. Proje kapsamında; Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü dördüncü sınıf birinci döneminde okuyan ve en az B2 seviyesinde dil bilgisine sahip, satış pazarlama yeteneği ön planda olan öğrenciler, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın çeşitli komitelerindeki yurt dışına açılmak isteyen veya ihracat yapma potansiyeli olan firmalar ile birebir eşleştirilecekler ve firmaların temsilcisi olarak hedef ülkelerde görev alacaklar. Öğrenciler için yabancı dil gelişimi, iş deneyimi ve farklı kültürler tanıma gibi fırsatlar sunan proje; uluslararası ticaret alanında sektörün ihtiyaçlarına uygun ve nitelikli işgücünün yetiştirilmesinin yansıra üniversite - sanayi işbirliğinin arttırılmasına da katkı sağlaması da bekleniyor.

Bursa Valiliği’nin de desteklediği proje; Birmingham Ticaret ve Sanayi Odası (İngiltere), Polonya Ticaret ve Sanayi Odası, Vojvodina Ticaret ve Sanayi Odası (Sırbistan) ve MÜSİAD Hessen Şubesi (Almanya) yurt dışı ortaklıkları ile yürütülecek.