Anasayfa » Haberler » Bursa Teknik Üniversitesi’nde Kayıtlar Devam Ediyor

Bursa Teknik Üniversitesi’nde Kayıtlar Devam Ediyor

ÖSYM tarafından YKS sonuçlarının açıklanması sonrasında üniversitelere yerleşen öğrencilerin kayıt heyecanı devam ediyor. Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) 2020-2021 akademik yılında yükseköğrenime adım atacak öğrencilerin 29 Ağustos’ta başlayan kayıt işlemleri yüz yüze ve e-devlet üzerinden sürdürülüyor. Yüz yüze kayıtlar 5 Eylül 2020 saat 17.00’da son bulurken Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından alınan karar ile öğrenciler e-devlet sistem üzerinden 6 Eylül 2020 saat 23.59’a kadar kayıtlarını yaptırabilecekler.

Önümüzdeki eğitim öğretim yılı için 24 bölümde lisans öğrencisi kabul eden Bursa Teknik Üniversitesi’nde kayıtların %90’ı e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirildi. Öğrenci İşleri Daire Başkanı İbrahim Güngör; “2020 YKS sonucu üniversitemize yerleşen 1349 öğrencinin e-devlet ve yüz yüze kayıt işlemleri devam etmektedir. 29 Ağustos'ta başlayan e-devlet üzerinden kayıtlar YÖK'ün almış olduğu karar ile 6 Eylül 2020 saat 23:59'a kadar uzatıldı. Yüz yüze kayıtlar ise 5 Eylül 2020 saat 17:00’da son bulacak. Pandemi şartlarının da etkisiyle e-devlet üzerinden yapılan kayıtlarda geçen seneye oranla %20 artış var. Yeni öğrencilerimizin % 90'ı e-devlet üzerinden kayıt işlemlerini kolayca gerçekleştirdi. Pandemi sürecinde güvenle ve sağlıklı bir şekilde  e-devlet üzerinden kayıtlarını yapan öğrenciler için kayıt süresinin uzatılmasıyla birlikte daha da kolaylık sağlandı. Üniversitemize gelerek kayıt yaptırmayı tercih eden öğrencilerimizin işlemleri ise daire başkanlığımızca yapılmakladır. Yeni öğrencilerimize üniversite hayatlarında başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu. 

Kayıt işlemini Bursa Teknik Üniversitesi Mimar Sinan Yerleşkesi’ne bizzat gelerek yaptıran öğrencilerin ise heyecanlı oldukları gözlemlendi. Öğrenciler laboratuvar olanakları ve sektörlerinin öncü firmalarında tam zamanlı çalışma imkânı bulacakları “Sektörel Eğitim Programı” uygulamasının Bursa Teknik Üniversitesi’ni tercihlerinde etkili olduğunu dile getirdiler. Bursa Teknik Üniversitesi’nin, yeni öğrencilerin üniversiteyi tanımaları için 3 Eylül’de başlattığı online oryantasyon programı http://sks.btu.edu.tr/index.php?sid=8569 ise 9 Eylül’de sona eriyor. Bursa Teknik Üniversitesi Senato kararı doğrultusunda 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı güz döneminde dersler uzaktan eğitim modeli ile gerçekleştirilecek. Ara sınavlar; klasik, test, proje, ödev gibi yöntemler ile uzaktan yapılacak. Final sınavları ise dönem sonunda geniş bir zamana yayılarak seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze gerçekleştirilecek. 

Rektör Yardımcısı Aras’ın Yeni Öğrencilere Mesajı
Bursa Teknik Üniversitesi’ni tercih eden öğrencileri tebrik eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr.  Prof. Dr. Egemen Aras; “Tercihlerinizle birlikte üniversitemiz kontenjanlarını doldurdu. Bursa Teknik Üniversitesi ailesine hoş geldiniz. Genç ve dinamik bir devlet üniversitesi olarak nitelikli akademik kadrosu, gelişmiş laboratuvarları, araştırma merkezleri ve özgün eğitim modeliyle Bursa Teknik Üniversitesi size tercih ettiğiniz alanda uzmanlaşma imkânı sunacak. Sektörel Eğitim Programı (SEP) ile sizleri; sanayiyi tanıyan, mesleki yeterlilikleri tam, sektörel ihtiyaçlara hazır yetkin mezunlar olarak yetiştireceğiz. Öğrenci kulüplerimiz ve etkinlikler sosyal yönünüzü geliştirerek profesyonel hayatta size büyük yarar sağlayacak sosyal ağınızı geliştirme fırsatı verecek. Kariyer Gelişimi, Uygulama ve Araştırma Merkezimiz (BUKAGEM) ile daha lisans sınıflarındayken kariyer planınızı oluşturacak; Teknoloji Transfer Ofisimiz (Bursatto) ile iş fikirlerinizi sanayi ile buluşturup uygulamaya geçirebileceksiniz. Koronavirüs tedbirleri kapsamında geçtiğimiz dönemi uzaktan eğitim ile tamamladık. Örgün eğitimdeki kalitemizi uzaktan eğitimde de sürdürdük. 2020-2021 akademik yılımızın ilk yarıyılını da uzaktan dersler ve yüz yüze finaller ile tamamlama kararı aldık.  Üniversitemizin ve kentin size sunduğu tüm olanaklardan en iyi şekilde yararlanarak kendinize iyi bir gelecek hazırlamak sizin elinizde. Bursa Teknik Üniversitesi’ni tercih etmekle kariyerinizin ilk adımını atmış oldunuz. Hayatınızın bu yeni döneminin sizler için hayırlı ve başarılı olmasını dilerim.” ifadelerini kullandı.