Anasayfa » Haberler » BEBKA ve BTTO’dan İnovatif Girişimcilik Programı

BEBKA ve BTTO’dan İnovatif Girişimcilik Programı

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Teknoloji Transfer Ofisi (BTTO) işbirliği ile yürütülen Seed UP - İnovatif Girişimcilik Programı’nda imzalar atıldı. 

BTÜ Mimar Sinan Yerleşkesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısına Yıldırım Kaymakamı Adem Yazıcı, Osmangazi Kaymakamı Zafer Orhan, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, BTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ramazan Kurt, Prof. Dr. Hamdi Öğüt, Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal, BTTO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nadir Yıldırım, Seed UP İnovatif Girişimcilik Programı’nın geliştirilmesi ve yürütülmesine katkı sunan kurumlar adına İŞKUR Bursa İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, KOSGEB Bursa Müdürü Erkan Güngör, KOSGEB Uludağ Müdürü Hüseyin Mumcu, KOSGEB Eskişehir Müdürü Tarık Yılmaz, KOSGEB Bilecik Müdürü Kadir Er ile akademisyenler, öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşları ve iş dünyası temsilcileri katıldı. 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Kurt, BTÜ ve BTTO hakkında katılımcılara bilgiler verdi. BTÜ’nün araştırmacı kimliği ile öne çıkan bir üniversite olduğunu vurgulayan Kurt; “2010 yılında kurulan çok genç bir üniversite olmamıza rağmen Sayın Cumhurbaşkanımızın belirttiği 2023 hedefleri doğrultusunda kurduğumuz sekiz ayrı araştırma ve uygulama merkezimiz var. Üniversitemiz YÖK tarafından robotlar ve akıllı sistemler alanında ihtisaslaşan üniversite olarak belirlendi. Kuruluşumuzdan bu yana gösterdiğimiz gelişim ve öğretim üyelerimizin bilimsel çalışmaları doğrultusunda BTÜ, TÜBİTAK tarafından açıklanan yenilikçi ve girişimci üniversiteler listesinde son iki yıl üst üste ilk elliye girme başarısını göstermiştir.” dedi.

Program ortaklarından İŞKUR Bursa İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen kurum faaliyetleri ve İŞKUR’un Seed UP kapsamındaki rolü hakkında bilgiler verdiği konuşmasında; “İŞKUR olarak 2010 yılından itibaren uyguladığımız girişimcilik eğitimlerinde 12.000’in üzerinde girişimci adayı yetiştirdik. Seed UP programına dâhil olacak katılımcılara işveren danışmanlığı desteği vereceğiz. Programın girişimcilik adaylarına faydalı olacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz: “Şehri geleceğe gençlerimiz taşıyacak”
Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ise şehirlerin bir bütün olarak ele alınması gerektiğini dikkat çekti. Yılmaz, “Gençlerimizin, girişimcilerimizin bu şehre değer katacak projelerde yer almasını istiyoruz. Gençlerimizin, girişimcilerimizin bu tarz projelerde olmasını destekliyoruz. Bu tip çalışmalarda her zaman paydaş olmak niyetindeyiz. Şehrin geleceğinin gençlerle güçlü olmasını istiyoruz.  Şehrimizi ve ülkemizi güçlü kılan gençlerimizdir.” şeklinde konuştu.

Gerim: “Yeni Nesil Girişimcilik Şehri Bursa”
BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, program hakkında bilgiler verdi. Program kapsamında girişimci adaylarına 8 ay süreyle eğitimler ve mentorluklar verileceğini belirten İsmail Gerim sözlerine şöyle devam etti: “Teknoloji odaklı ürün ya da hizmeti olan firmaların zorlandığı noktalar var. Bunları desteklediğimizde daha iyi noktalara götüreceğimizi gözlemledik. Program, iş hayatına başlamaya hazırlanan lisans öğrencileri ve belli alanlarda uzmanlaşmaya yönelen yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle birlikte üniversite dışındaki girişimcileri de hedeflemekte olup yenilikçi iş fikirlerine sahip bölgemizdeki tüm girişimcileri kapsıyor. Sanayicinin ihtiyaç duyduğu temel unsulardan birisi girişimciliktir. Bursa, sanayi noktasında ilklerin olduğu bir şehir. Girişimcilikle ilgili programlarımızı geliştirmek önemli. Özellikle inovasyon temelli programları geliştirmeliyiz. Bursa, ‘Yeni nesil girişimcilik şehri’ gibi bir söylemi hak ediyor. Bu noktada bir gayret var. Girişimcilerin sayısı arttıkça, ülkeler gelişiyor ve önemleri artıyor.”

Ulcay: “Sözde değil özde yapar hale gelmeliyiz”
Seed UP tanıtım toplantısına katılan ve girişimciliğin bilgi ve teknolojinin belirleyici olduğu ekosistemde önemine dikkat çeken BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, AR-GE ve İnovasyon ifadelerinin çok sık kullanılır hale geldiğini belirtti. Rektör Ulcay, “Bizlerin mutlaka ve mutlaka bu iki kelimeyi kullanmak yerine, içeriğini doldurucu çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bu da ilgili sektörlerin ve muhatapların doğru şekilde bir araya gelmesiyle mümkün. Türkiye, hızlı büyüyen bir ülke, zengin kaynaklarımız var. İnsanımızın genç olması ve ruhunun genç olması önemli bir zenginlik. Bu ruhu desteklemeliyiz. Bu tip hareketlerin sadece sözde değil özde yapar duruma gelmemiz gerekiyor.” dedi.

Rektör Karademir: “Fikri olanların fikrine sahip çıkacak bir proje”
Seed UP İnovatif Girişimcilik Programı ortaklarından olan BTÜ’nün Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir de nitelikli elemanın iş arayan değil iş geliştiren olduğunu söyledi. Ülkelerin kendi kaynaklarını kendilerinin çıkarmaları ve işlemeleri gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Karademir sözlerine şöyle sürdürdü: “Bizler de genç nüfusumuzun çokluğu ile övündüğümüz gibi onları doğru şekilde işleyebilmeliyiz de. İnsanların işlendiği, eğitildiği ve nitelikli hale getirilerek yetiştirildiği yerlerin başında üniversiteler geliyor.  Nitelikli elemanın özelliği iş arayan değil iş oluşturabilecek cesareti ve bilgisi olan elemanlardır. Bu çalışma, fikri olanların fikrine sahip çıkma, ürüne dönüşme, ülke ekonomisine katkı sunmaya yönelik bir projedir. Bu noktada emeği geçenleri kutluyorum. Bizim yerel kaynaklarımızı en güzel şekilde kullanmamız gerekiyor. İnşallah faydalı sonuçlar çıkacaktır ve ardından inşallah proje sonucunda kurulacak firmalarda üretilen ürünlerin tanıtımını da burada yaparız.”

Yapılan açılış konuşmaları sonrasında program protokolü paydaşlar tarafından imzalandı. İmza töreninin ardından Bursa Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nadir Yıldırım programın işleyişi ve inovasyon kavramı hakkında bilgi verdi. Yıldırım yaptığı sunum ile katılımcılara inovatif iş fikirleri ve ürünler hakkında detaylı örnekler aktardı. 

Seed UP İnovatif Girişimcilik Programı tanıtım toplantısı sonrasında katılımcılar Bursa Teknoloji Transfer Ofisi’nde incelemelerde bulundu.