Anasayfa » Haberler » Orman Mühendisleri 5531 Sayılı Meslek Kanunu Konferansı

Orman Mühendisleri 5531 Sayılı Meslek Kanunu Konferansı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Orman Fakültesi tarafından “5531 Sayılı Meslek Kanunu” konulu konferans düzenlendi. Konferans kapsamında Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Küçükaydın 5531 sayılı meslek yasası hakkında Orman Fakültesi öğrencilerine bilgiler aktardı.

Konferans açılış konuşmasını yapan Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, “Bu konferans, geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve geniş çapta paydaş kitlelerle yürütülen koordine çalışmaların sonucu oluşturulan kalite politikasının bir parçası. Ülkemizde orman alanında faaliyet gösteren birçok kurum ve kuruluş mevcut. Yakına baktığımızda İnegöl bir mobilya merkezi olarak öne çıkarken Bursa da orman ve orman endüstri üretimi alanlarında geniş potansiyele sahip bir şehir. Burada bize düşen kurumlar olarak koordinasyon ve işbirliği ile Türk ormancılığının nasıl olması gerektiğini, karakteristik özelliklerini ortaya koymak ve bu doğrultuda adımlar atmaktır.” şeklinde konuştu.

Orman mühendisleri, orman endüstri mühendisleri, ağaç işleri endüstri mühendisliği disiplinlerini kapsayan 5531 sayılı meslek kanununun geniş çalışma alanları oluşturduğunu belirten Küçükaydın, “ Orman fakültelerinden mezun mühendislerimiz için meslek kanunu, 2006 yılında 5531 sayılı Orman Mühendisliği, Orman Endüstri Mühendisliği ve Ağaç İşleri Mühendisliği Kanunu ile gerçekleştirildi. Tabi bu sürecin ön hazırlıkları 2004 yılında başladı. Bu süreçte tüm orman fakültelerinin işbirliğinde bir taslak hazırlanarak bu taslak bakanlığa daha sonra başbakanlığa gönderildi ve ikna çalışmaları yapıldı. Sonuç olarak bu kanun mesleğimiz açısından bir dönüm noktası niteliğindedir.” şeklinde konuştu. Meslek odası olarak meslek alanlarını korumak ve meslektaşlarının haklarını gözetmekle sorumlu olduklarını ifade eden Küçükaydın, “Bu kanunla mesleki hak, yetki ve sorumlulukları düzenlemeyi, mesleki standartları ortaya koymayı ve ormancılık alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda mesleki faaliyet ve denetimlerde bulunmayı amaçladık.” dedi.