TÜBİTAK Bilim Söyleşileri’nde ‘Erozyon’ Konuşuldu
Yazı Fontu

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri kapsamında ilkokul ve lise öğrencileriyle bir araya gelen Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Esin Erdoğan Yüksel, ormanlar ile toprağın korunması ve erozyon konu başlıklarını dinleyicilerine aktardı.


Bilimin ve teknolojinin heyecan verici dünyasını öğrencilerle paylaşmak amacıyla ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerle bilim insanlarının buluşturulmasını hedefleyen TÜBİTAK Bilim Söyleşileri devam ediyor. BTÜ’lü akademisyenlerin de yer aldığı söyleşilerin konuğu Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Esin Erdoğan Yüksel oldu.  Yüksel bu kapsamda ilk olarak Şehit Murat Atsen İlkokulu ardın da Özlüce Şehit Aykut Yurtsever Anadolu Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi. “Ormanlarımız, Toprağın Korunmasındaki ve Erozyonun Önlenmesindeki Rolü” konulu söyleşilere okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.


Çalışmalarını havza yönetimi, toprak ve suyun korunması, erozyon ve mücadele yöntemleri üzerine sürdüren Erdoğan Yüksel, ilkokul ve lise öğrencileri ile söyleşiler gerçekleştirdi. Söyleşiyi ilgiyle takip eden öğrenciler, küresel bir sorun olan “Erozyon ve Erozyonla Mücadele” konusunda bilinçlenirken, toprağımızın korunması ve ormanların bu konudaki önemi hakkında farkındalık kazandı. Söyleşi sonunda soruları cevaplandıran Esin Erdoğan Yüksel sonrasında öğrencilere fidan hediye ederek fidanların toprakla buluşmasında nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı.


Erdoğan Yüksel, ilk kez katılım sağladığı “TÜBİTAK Bilim Söyleşileri Etkinliklerinin” öğrencilerin bilim insanlarına ve bilim dünyasına bakış açılarını zenginleştirmesine verdiği katkı ile öğrencilerle buluşmasına olanak sağladığı için TÜBİTAK’a ve ev sahipliği yapan kurumlara teşekkür etti.  


TÜBİTAK Bilim Söyleşileri Etkinliği ’ne ev sahipliği yapan Şehit Murat Atsen İlkokulu Müdürü Harun Kızık ve Özlüce Şehit Aykut Yurtsever Anadolu Lisesi Müdürü Engin Koç memnuniyetlerini belirterek program sonunda Dr. Öğretim Üyesi Esin Erdoğan Yüksel’e katkılarından dolayı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal adına teşekkür belgesi takdim etti.


 


 


 

HABER Derya PINAR
FOTOĞRAF Derya PINAR
27 Aralık 2023
Çok Okunan Haberler