BTÜ, NASA International Space Apps Challenge'a Ev Sahipliği Yapacak
Yazı Fontu

Bursa Teknik Üniversitesi'nin (BTÜ) Stratejik Partneri olduğu, TUA (Türkiye Uzay Ajansı) ve diğer ülke ajanslarının küresel destekçisi olduğu NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) tarafından düzenlenen NASA Space Apps Challenge International’ın Bursa Etkinliği 7-8 Ekim tarihlerinde, Bursa Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.


NASA tarafından 2012 yılından bu yana her yıl düzenlenen NASA Space Apps Challenge International, uzay ve bilim meraklılarını bir araya getiriyor. Dünya'da ve uzayda karşılaşılan zorluklara yenilikçi çözümler oluşturmak için NASA verileriyle çalışmak üzere her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce birey ve ekibi bir araya getiren etkinlik dünyanın en büyük yıllık küresel hackathon'u olma özelliği taşıyor. Space Apss, altı kıtadaki şehirlerdeki yerel inovasyon topluluklarına toplanmaları, fikir üretmeleri ve inşa etmeleri için ilham veriyor. Teknoloji uzmanları, bilim insanları, tasarımcılar, girişimciler ve diğerlerinden oluşan çeşitli ve işbirlikçi ekipler, uzayda ve Dünya gezegeninin karşı karşıya olduğu en önemli zorluklardan bazılarına yanıtlar geliştirmek için 48 saatlik bir koşuda birlikte çalışıyor.


Geçtiğimiz yıl düzenlenen Space Apps Challenge’da jüri görevinde bulunan BTÜ Fizik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Dağ, “Nasa Space Apps Challenge aslında büyük bir bilgisayar oyununun parcası gibi, NASA tarafından verilen belirli görevleri yerine getiren takımlar kuruyorsunuz ve bu takımlar tüm dünyada yarışıyor. Katılımcılar uzayda bir gezegenden numune almaya çalışan bir jeoloji uzmanı astronotun ihtiyaç duyacağı aletleri tasarlamaktan, bir uzay seyahati istasyonu kurgulamaya kadar değişik problem ve görevleri, akla ve bilime uygun projeler ile çözmeye çalışıyor. Etkinlik, herhangi bir öğrencilik vs. şartının bulunmadığı, herkesin katılabileceği 48 saatlik bir NASA şenliği gibi düşünülebilir. Bu süreçte mentörler yarışmacılara hem proje bazında, hem de genel konularda katkıda bulunuyorlar. Bu etkinliğin BTÜ kütüphanesinde gerçekleşecek olması bizi çok mutlu etti. Umarım öğrencilerimiz de yarışmaya parlak fikirleri ile katkıda bulunurlar.” dedi.


Space Apps’de şuana kadar, NASA tarafından yazılan Earth Science meydan okuma beyanlarına yanıt olarak 3.000'den fazla proje üreten 162 ülke/bölgeden 31.500'den fazla katılımcı yer aldı.


Bursa Teknik Üniversitesi’nde 7-8 Ekim tarihlerinde düzenlenecek etkinlikte, ilk üçe giren projeler NASA Global SpaceApps Challenge yarışmasına katılacak.


Katılımcı ve ilk üçe girenleri çeşitli ödüllerin beklediği yarışmada bu sene, verilerin ya da bilimsel prensiplerin görselleştirilmesi ya da simülasyonlar, İnteraktif haritalar, NASA veri setlerini kullanan araçlar, Makine, araç vb tasarımı, Açık kaynak kodlu kütüphaneler ve araçlar, Oyunlar, NASA veri setleri için modellemeler, NASA veri setlerinde keşfedilen pattern’ler, Uzayda yaşamı kolaylaştıracak fikirler gibi alanlarda 31 adet challenge üzerine projeler yarışacak.
Katılımın ücretsiz olduğu hackathon, uzmanlık, eğitim ve yaş sınırlaması olmadan herkesin katılımına açık olacak.

ANAHTAR KELİMELER
HABER Aynur KAYA
27 Eylül 2023
Çok Okunan Haberler