15 Temmuz Webinarı: “FETÖ’nün Mali Yapılanması ve 15 Temmuz Süreci”
Yazı Fontu

Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) “FETÖ’nün Mali Yapılanması ve 15 Temmuz Süreci” başlıklı bir webinar düzenlendi. “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri” kapsamında gerçekleşen webinarın konuşmacısı Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı oldu. Anadolu Üniversitesi Eski Rektörü ve Polis Akademisi Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) Eski Müdürü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, katılımcılara FETÖ terör örgütünün mali yapılanması konusunda bilgilendirmede bulundu. Gerçekleşen webinarın moderatörlüğünü BTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Burak Darıcalı üstlendi.


Webinar’a BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç ile birlikte çok sayıda akademik ve idari personel dinleyici olarak katıldı. 15 Temmuz’da yaşananların unutulmaması açısından önem taşıyan etkinlik zoom üzerinden çevrimiçi platformda yapıldı.


BTÜ’de gerçekleşen Webinar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tonguç’un selamlama konuşması ile başladı. Tonguç konuşmasında “Mankurtlaşmış kimseler, o gün milli irademize kastettiler ama hamdolsun milletimiz birlik ve beraberlik içerisinde, buna engel oldu. Bu süreçte ölen ve yaralananlarımız oldu. Ben şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.


Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tonguç’tan sonra Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı “FETÖ’nün Mali Yapılanması ve 15 Temmuz Süreci”  webinarındaki konuşmasına başladı. Çomaklı konuşmasında bu tür toplantıların, 15 Temmuz’un ve o güne getiren olayların, gelecek nesillere aktarılması için önemli olduğunu kaydetti. Yaşananları aktarabilmek olanağı veren BTÜ yönetimine teşekkür eden Çomaklı sunumuna başladı.


15 Temmuz Aynı Zamanda Ulusal Ekonomiye de Darbe Teşebbüsüdür


Çomaklı konuşmasında FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz öncesi güçlü bir mali yapıya sahip olduğunu belirtti. Örgütün bu gün belli miktarda mali olanaklara sahip olsa da, Devlet tarafından yürütülen mücadele ile finans kaynaklarının büyük bölümünü yitirdiğini söyledi. Örgütün mali yapısı hakkında bir örneği de katılımcılarla paylaştı. Çomaklı; örgüt mensuplarına ait olan İpek Holding’in incelenmesinde kendisinin de görev aldığını, bu incelemede raportörlük görevini üstendiğini kaydetti.  Çomaklı “Örgütün önemli finans kaynaklarından biri olan bu şirket yaklaşık 6,5 milyar $ büyüklüğünde idi. Yaptığımız çalışmalar neticesinde bu holdingin FTÖ terör örgütü ile ilişkisini ispatladık. Sonrasında ise devletin ilgili kurumlarının bu şirketle ilgili olarak ve gereğinin yaptıklarını hep beraber gördük” dedi. 


15 Temmuz’un ulusal ekonomiye de bir darbe teşebbüsü olduğunun altını çizen Çomaklı, bir örgüt olarak devlete sızmalarının yol ve yöntemleri hakkında kısa bir bilgilendirmede de bulundu. Terör örgütlerinin herhangi bir işlem yapabilmeleri için mali açıdan kaynak ihtiyaçlarının olduğunu belirten Çomaklı “Bu örgütte bu parayı ilginç bir şekilde elde etmiş. Önce himmet adı altında gönüllük esasında büyük bir para akışı sağlanmış. Bunun yanında pek çok illegal faaliyetlerden haraç ve komisyon almışlar. Her ne kadar bu gün bu örgütün mensupları mağdur edebiyatı yapsalar da daha önceden sakladıkları paraları örgüt yapısını ve üyelerinin motivasyonlarını sağlam tutmak için kullandıkları görülmektedir. Örgütün gelir sistemi çözümlediğimizde kamu kaynaklarından elde ettikleri gelirler, iş adamlarından, STK’lardan sağladıkları gelirler olduğunu görüyoruz” dedi. Çomaklı konuşmasının devamında, FETÖ terör örgütünün, yetiştirdiği personel sayesinde çeşitli kurum ve kuruluşların sistemlerinde açıklar oluşturma yeteneğine de sahip olduklarını hatırlattı.  Bu sayede finans kaynakları arasında parasal hareketleri sağlayabildiklerini kaydetti.


15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısı ile BTÜ tarafından düzenlenen “FETÖ’nün Mali Yapılanması ve 15 Temmuz Süreci” başlıklı webinar Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç’un, Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’ya teşekkür etmesi ile sona erdi.


BTÜ’de 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi Açıldı


BTÜ’de B Blok Fuaye alanında 15 Temmuz fotoğraf sergisi açıldı. Sergi açılışına BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç, Prof. Dr. Beyhan Bayhan, Prof. Dr. Sinan Uyanık, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü. Prof. Dr. Süleyman Şahin, Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürü Rahmi Aksoy ve BTÜ Genel Sekreteri Selim Uzun katıldı. B Blok Fuaye alanında açılan fotoğraf sergisinde 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı geceye ait zihinlere kazınmış fotoğraflar yer aldı.

HABER Ersel KİRAZ
FOTOĞRAF Ersel KİRAZ
17 Temmuz 2023
Çok Okunan Haberler