Rektörün Mesajı


Sevgili Öğrenciler,


Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), siz gençler gibi dinamik ve eğitim kalitesi yüksek olan bir üniversitedir. Yurt içi ve yurt dışında farklı üniversite ekollerinde yetişmiş, donanımlı, alanlarında öncü ve motivasyonları yüksek akademisyenlerden oluşan kadromuz, sizlere güncel ve nitelikli bir eğitim vermek için çalışmaktadır. 18 organize sanayi bölgesiyle çok çeşitli sanayi kuruluşuna ev sahipliği yapan Bursa, öğrencilerimize uygulamalı eğitim ve araştırma ortamı, mezunlarımıza da yüksek oranda istihdam sağlamaktadır.


BTÜ; özellikle teknik alanlarda ülkemizin ihtiyaç duyduğu, eğitim-öğretim ve araştırma stratejisini tematik üniversite konseptine göre yapılandırmaktadır. Bursa Teknik Üniversitesi, YÖK tarafından “Robotlar ve Akıllı Sistemler” konusunda ihtisaslaşacak üniversite seçilmenin ve yoğun talep gören bölümlerini kontrollü şekilde açarak kontenjanlarını tam dolduran seçkin devlet üniversiteleri arasına girmenin gururunu yaşamaktadır. Öğretim üyesi başına ortalama 19 öğrenci sayısı ile BTÜ, sizlere özel bir eğitim ortamı sunmaktadır.


Son teknolojiye sahip cihaz ve donanımlardan oluşan zengin laboratuvarlarımız, bir taraftan sanayinin ihtiyaçlarına cevap vermekte, diğer taraftan da çok sayıda projeyle akademik çevrelerin takdirini kazanarak seçkin bilim insanlarının aramıza katılmasını hızlandırmaktadır. Öğretim üyesi kadromuz gün geçtikçe genişlemekte, yeni bölümlerle eğitim-öğretim ve araştırma alanlarımız çeşitlenerek zenginleşmektedir. BTÜ, sizlere çağdaş laboratuvar imkânı ve bilim olanakları ile eşsiz bir araştırma ortamı sunmaktadır.


Yabancı Diller Yüksekokulumuz üstün nitelikli ve seçkin bir öğretim kadrosuna sahiptir. İngilizce’yi anadili olarak konuşan okutmanlarımız toplam kadromuzun en az üçte birini oluşturmaktadır. Amacımız, bir yıllık hazırlık eğitiminin sonunda öğrencilerimizin İngilizce’yi tam anlamıyla öğrenmesidir.


Öğrencilerimiz lisans eğitimleri boyunca: sanayiye yönelik teknik gezi, staj, kariyer planlaması desteği, girişimcilik, yabancı üniversiteler ile ortak eğitim programları ve uluslararası öğrenci değişim programları gibi olanaklardan yararlanmaktadır. Öğrencilerimiz mezuniyet sonrasında donanımlı birer mühendis olarak çalışma hayatına güvenle adım atabileceklerdir.


Üniversitemizi tercih eden öğrencilerimiz Osmanlı’ya beşik olmuş bu tarihi şehrin stratejik coğrafi konumu, zengin kültür-sanat etkinlikleri ve doğal zenginliklerinden doğan avantajlarından faydalanacaklardır.


BTÜ bir “Teknik Üniversite”den beklendiği gibi sanayinin gereksinimlerine göre eğitim-öğretim ve AR-GE çalışmalarını yürüten, mezunları yüksek oranda tercih edilen, eğitim yaptığı alanlarda markalaşmış ve çözümler üreten modern bir merkez olmayı hedeflemektedir.  Bizi tercih eden siz sevgili gençlerimiz en son bilgilerle donatılmış, yoğun uygulama ve stajlarla pratiği gelişmiş, problem çözen, analitik düşünen, kendine güvenen, girişimci ve sektörde yoğun talep gören dünya vatandaşı ve mühendisleri olarak yetişeceksiniz.


Ülkemizin varlığı ve büyümesi, sizlerin başarısına bağlıdır.


Prof. Dr. Arif KARADEMİR

Rektör