BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ


BTÜ'de Ticari İHA Pilotluk Eğitimi Başarıyla Tamamlandı

Yayın Tarihi : 08 EYLÜL 2020, Salı


BTÜ'de Ticari İHA Pilotluk Eğitimi Başarıyla Tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından ‘İnsansız Hava Aracı Eğitim Kuruluşu’ olarak yetkilendirilen Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), ticari İHA pilotluk eğitiminin ikincisini başarıyla tamamladı.

Prof. Dr. Turan Sönmez ve Doç. Dr. Ali İhsan Kadıoğulları tarafından Eylül ayında verilen; Bursa, Bilecik, Yalova ve Kocaeli illerinden gelerek eğitime katılan yaklaşık 41 kursiyerin yer aldığı ikinci eğitim başarıyla sona erdi. Ağırlıklı olarak yangına hassas orman ekosistemlerinde çalışan Orman Genel Müdürlüğüne bağlı taşra teşkilatı personelinden oluşan katılımcılara, termal kamera kullanımı, çok bantlı kamera ile haritalama ve maden sahalarının haritalanması konularında uygulamalı eğitimler verildi. Eğitim boyunca katılımcılara, Bursa Teknik Üniversitesi ve Tarım Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırlanan proje kapsamında alınan Multispectral (Çok Bantlı) kamera sistemleri, termal kamera sistemleri ve diğer drone sistemlerinin uygulamalı kullanımı detaylı olarak gösterildi. 

BTÜ öğretim üyeleri ile Bursa Orman Bölge Müdürlüğü teknik elemanlarından oluşan 33 kişilik ilk kursiyerler, Mart ayında verilen eğitimleri başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazanmıştı. Eğitim kapsamında BTÜ Öğretim üyeleri Doç. Dr. Ali İhsan Kadıoğulları ve Doç. Dr. Hüseyin Lekesiz tarafından, İHA-1 kursiyerlerine 4 gün boyunca 36 saat teorik ve 3 saat uygulamalı İHA eğitimi verildi. 

Eğitim koordinatörü ve kurs eğitmeni olarak görev yapan Bursa Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) Müdürü Doç. Dr. Ali İhsan Kadıoğulları konu ile ilgili yaptığı açıklamasında; “BTÜ SEM olarak yaşam boyu gelişim ve öğretimi desteklemek amacıyla Bursa ve çevre illerden gelen katılımcılarımıza TR-İHA-E-57 lisans numarasıyla İHA-1 Eğitimini verdik. Sertifika basım işlemleri ve kimlikleri katılımcıların hazırlandı. Aynı zamanda yasal mevzuat gereği karekod uygulaması ile birlikte internet sayfamız üzerinden İHA ticari pilot sertifikası sorgulama işlemlerine de başladık. Ancak, Ülkemizde devam eden KOVİD-19 salgını nedeniyle katılımcılarımıza kimlik ve sertifikalarını ilerleyen günlerde verebileceğiz. Salgın süreci sonrasında  İHA-0 ve İHA-1 ticari pilot lisansı alanındaki eğitimlerimiz, insansız hava aracı konusunda bölgede önemli bir aktör konumuna gelen Bursa Teknik Üniversitesi tarafından verilmeye devam edilecektir.’’ diye konuştu.