BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ


BTÜ Teknik Akademi Başlıyor

Yayın Tarihi : 11 EYLÜL 2020, Cuma


BTÜ Teknik Akademi Başlıyor

Bursa Teknik Üniversitesi, “Herkes için Akademi” sloganı ile uzmanlık alanı içerisinde yer alan konularda paydaşlarına yenilikçi ve faydalı bilgiler sağlamak amacıyla alanında uzman akademik kadrosuyla BTÜ Teknik Akademi Webinar serisini başlatıyor. Üniversite bünyesinde verilen eğitimlerin ve yürütülen bilimsel çalışmaların toplumsal faydaya dönüştürülmesi amacıyla başlatılan proje ile bilgi birikimim dijital bir ortamda ilgi duyan tüm katılımcılara açık hale getirilecek.

Eylül ayında başlayacak olan ve farklı disiplinleri kapsayan alanlarda önemli konuların tartışılacağı web seminerleri, her hafta farklı bir alanda çalışan öğretim elemanlarını ilgi duyan katılımcılarla buluşturacak. Bu proje kapsamında Bursa Teknik Üniversitesi, sahip olduğu akademik birikimi topluma aktarmayı ve kurulduğu günden bu yana aktif olarak yürüttüğü kurumsal sosyal sorumluluğu farklı bir boyuta taşımayı amaçlıyor.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’in ‘’Kağıdın Hikayesi’’ başlıklı semineri ile başlayacak olan Teknik Akademi webinar serisi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Zeynep Peker'in ‘’Yenilenebilir kentler: Neden ve Nasıl?’’  ve Mühendislik ve Doğa bilimleri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haydar Özkan’ın ‘’ Telesağlık teknolojileri ve Covid-19 Sürecindeki Rolü’’ web seminerleri ile devam edecek. 

 “BTÜ’den Herkes İçin Akademi Programı”

Teknik Akademi web seminerlerinin hem akademik hem de toplumsal açıdan çok önemli olduğuna dikkat çeken BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Kurt; “Ülkenin kalkınmasında üniversitelerin önemli bir rolü var. Taşıdığımız sorumluluğun farkındayız ve bu amaçla sahip olduğumuz bilgi birikimini ve akademik zenginliği topluma fayda sağlayacak ve tüm katılımcılara aktarmak için “Herkes için Akademi” sloganı ile bu projemizi başlatıyoruz. Yenilikçi devlet üniversitesi sloganıyla çıktığı yolculukta 10. yılını kutlayan BTÜ, çok kısa sürede çok önemli işler başarmıştır. Öğrenci sayısı 6000’nin altında olan Devlet üniversiteleri sıralamasında ilk üçte yer alıyoruz ve TÜBİTAK Sanayi Doktora Programı’nda kabul edilen 23 proje ile Türkiye birincisi olan üniversitemiz, değer üretebilen ve toplumsal faydaya dönüştürülebilen araştırma ve geliştirme faaliyetlerini teşvik ediyor. Üretilen bilginin paydaşlarımıza transferini sağlayarak bölgesel anlamda önemli bir atılım gerçekleştireceğimize inanıyoruz.’’ diye konuştu.