Anasayfa » Haberler » BTÜ ile Gürsu Belediyesi Arasında İşbirliği Protokolü

BTÜ ile Gürsu Belediyesi Arasında İşbirliği Protokolü

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ile Gürsu Belediyesi arasında “Genç İstihdamın Beceri ve Girişimcilik Odaklı Desteklenmesi Protokolü” imzalandı. 

BTÜ ile Gürsu Belediyesi arasında özel sektör ihtiyaç ve taleplerini karşılayabilecek kapasitede başta kadın ve gençler olmak üzere özel politika gerektiren grupların istihdamının artırılması ile girişimcilik kültürünün, teknoloji tabanlı ve yenilikçi girişimcilik kapasitesinin geliştirilmesi, finansmana, bilgiye ve pazara erişim imkânlarını geliştiren girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesi amacıyla işbirliği başlatıldı. Cumhurbaşkanlığı Kariyer Ofisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK tarafından da özellikle öğrenciler ve gençlerin yenilikçi iş fikirlerine destek verilmesi, istihdam üretilmesi konusu farklı şekillerde teşvik edilmektedir.

Rektörlük makamında gerçekleştirilen işbirliği protokolünü BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ile Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık imzaladı. Protokol imza töreninde Gürsu Belediye Başkan Yardımcısı Adem Yıldırım ve Bursa Teknoloji Transfer Ofisi’nden Uzman Fatma Saime Erdönmez de hazır bulundu.

Konu hakkında Rektör Prof. Dr. Arif Karademir; “Bursa Teknik Üniversitesi olarak amacımız nitelikli, mesleğini seven ve iyi temsil edecek mezunlar yetiştirmek, sanayici ve diğer paydaşlarımızın sorunlarına çözüm ortağı olmaktır. İş arayan değil, iş kurup istihdam oluşturacak gençlerin sayısını artırmamız gerekiyor. Bu nedenle protokolümüz son derece önemli bir hedefe odaklanıyor. Başkanıma ve ekiplerimize teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerinde bulundu.

Gençlere fayda sağlamak amacıyla yola çıktıklarını ifade eden Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, “Kollektif kariyer iş ve işçi bulma platformumuz üzerinden üniversite öğrencilerine staj ve mezun öğrencilere iş yönlendirme hizmeti sağlıyoruz. Bu kapsamda mezuniyet sonrası iş bulma veya iş kurma aşamasında gençlere çeşitli destekler sağlamayı hedefliyoruz.” diye konuştu.