Anasayfa » Haberler » BTÜ’ye Uluslararası Birincilik Ödülü

BTÜ’ye Uluslararası Birincilik Ödülü

Plastik Mühendisleri Topluluğu (Society of Plastics Engineers, SPE) tarafından 9-11 Eylül 2020 tarihleri arasında online olarak düzenlenen ve yaklaşık 1000 kişinin katıldığı kompozit alanında en büyük konferanslardan biri olan Otomotiv Kompozitleri Konferansı’nda, BTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Biyokompozit Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencimiz Sena Çaylak, Doç. Dr. Murat Ertaş, Doç. Dr. Ayfer Dönmez Çavdar ve Arş. Gör. Naile Angın tarafından hazırlanan, “Effect of Alkyl Ketene Dimer on the Hydrophobic and Mechanical Properties of Natural Fiber Reinforced Biopolymer Composites” başlıklı poster, master kategorisinde birincilik kazandı.

Pandemi nedeniyle bu yıl ABD’nin Michigan kentinden online olarak düzenlenen ve farklı ülkelerden katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği konferansın açılış konuşmasında konuşan konferans komitesi, şimdiye kadar Türkiye’den konferansa herhangi bir katılım olmadığını, bu yıl ilk kez öğrenci posterleri ile katılım sağlandığını belirtti.

Poster yarışmasında yer alan çalışma, aynı zamanda Doç. Dr. Murat Ertaş tarafından yürütülen 119O862 numaralı TÜBİTAK 1002 projesi kapsamında desteklenmektedir. TÜBİTAK ile yoğun bir işbirliği içerisinde olan BTÜ yine yakın zamanda TÜBİTAK tarafından yürütülen 2244 Sanayi Doktora programında kabul edilen 23 projesi ile Türkiye birincisi olmuştu.