Anasayfa » Haberler » Hacıwatt ve Elektronomi Elektrikli Araç Takımları TEKNOFEST 2020 için yola çıkıyor

Video haberi izlemek için tıklayın.

Elektrikli Araçlarımız Yola Çıkıyor

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), TEKNOFEST 2020 Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali yarışmalarına öğrenci toplulukları bünyesinde kurulan 52 ayrı takımda toplam 245 öğrenci ile 16 ana kategoride başvuruda bulundu. BTÜ takımlarından yirmi biri; finallerde yarışmaya hak kazandı. Kocaeli Körfez Pistinde gerçekleştirilecek TÜBİTAK Elektrikli Araç Yarışması finallerine katılmak üzere yola çıkacak Hacıwatt Elektromobil ve Elektronomi takımları için Yıldırım Yerleşkesinde uğurlama etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ramazan Kurt, Porf. Dr. Egemen Aras, Genel Sekreter Prof. Dr. Sami İmamoğlu ve çok sayıda öğretim üyesi katıldı.

Prof. Dr. Arif Karademir: Bu Maya Tuttu

Hacıwatt Elektromobil ve Elektronomi takımlarının Körfez pistine uğurlanma töreninin açılış konuşmasını yapan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir TEKNOFEST yarışlarının Türkiye’nin en önemli milli teknolojisi hamlesi olduğu vurgusunu yaptı. TEKNOFEST Türkiye’nin milli bağımsızlığı yolunda kendi kaynaklarını geliştirme ve oluşturma platformu olduğunun da altını çizen Prof. Dr. Karademir “Bilgisayar oyunlarına tutsak olmuş üniversite öğrencilerini, program yazan, teknoloji üreten genç nesle dönüştürme projesi olan TEKNOFEST milli bir projedir. Bildiğiniz üzere BTÜ TEKNOFEST’in paydaş üniversitesidir, 2018’de 5 takım 2019’da 19 takım bu sene ise 52 takımla başvurumuzu yapmış bulunuyoruz. Bunlar hocalarımızın büyük emekleriyle oldu, öğrencilerimizi sahiplendiler ve bu maya tuttu. Bu sene bir şoförlü birde otonom yani şoförsüz olmak üzere 2 araç ile katılıyoruz. Otonom aracımız programlanmış rota üzerinde yolculuğunu yapacak. Bizler gururluyuz hocalarımıza öğrencilerimize, bize destek veren Yıldırım belediye başkanımıza, firmalarımıza ve şehrimize bu anlamda teşekkürlerimizi borç biliyoruz” şeklinde konuştu.

BTÜ ile Birçok Projeye İmza Atıyoruz

İki kampüsüyle bir üniversite şehri olan Yıldırım’ı Bursa Teknik Üniversitesi ile canlandırdıklarının altını çizen Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Yıldırım İlçesinin öğrenciler için önemli bir staj alanı olduğunu ifade etti. BTÜ’nün 20 takımının finallerde yarışacağını vurgulayan Oktay “Bu, şehrimiz ve bölgemiz adına oldukça önemli bir gelişme, bu anlamda bu tür organizasyonlar ile birlikte öğrencilerimiz bir nevi staj yapmış oluyorlar ve ileriki dönemde iş hayatında karşılaşacakları sorunları burada çözmüşe kavuşturuyorlar. Bu açıdan teorik dersler kadar bu tip çalışmaların ve yarışmaların oldukça önemli olduğunu söylemek istiyorum. Bu minvalde Bursa Teknik Üniversitesi öğrenci topluluklarına şimdiden başarılar diliyorum” şeklinde konuştu