Anasayfa » Haberler » BTÜ Basınla Buluştu

BTÜ Basınla Buluştu

Bursa Teknik Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Arif Karademir başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Mimar Sinan Yerleşkesinde düzenlenen basın toplantısına Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal ve Prof. Dr. Ramazan Kurt, BTÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Sami İmamoğlu, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Işıklar, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Egemen Aras, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deniz Uzunsoy, ulusal ve yerel basın mensupları katıldı. BTÜ hakkında geniş çaplı güncel bilgilerin bulunduğu bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Arif Karademir, BTÜ’nün Yıldırım ve Mimar Sinan Yerleşkelerinde yaşamış olduğu fiziki sorunlar ve bu alanlarda yürütmekte olduğu inşaat faaliyetleri hakkında yazılı ve görsel olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yıldırım bölgesinde kültürel, kentsel ve sosyal dönüşümü sağlayabilmek için BTÜ’nün bu bölgeye kök salması gerektiğini basın mensuplarıyla paylaşan Prof. Dr. Karademir, üniversite olarak gerekli fiziksel altyapıya kavuşarak kampüs alanlarının hızla büyütülmesi ve gerekli öğrenci memnuniyetinin ivedi bir şekilde sağlanması gerektiği vurgusu yaptı. Özellikle şehir dışından BTÜ’ye eğitim görmek adına gelen kız öğrenciler için hızlı bir şekilde 2-3 bin kişi kapasiteli yurt çalışmalarının başlatılması ve bölgede yapı ömrünü doldurmuş durumda bulunan lojmanların modernizasyonunun yapılarak bölgenin yurt ihtiyacına kazandırılması gerektiğinin altını çizen Rektör Karademir, Mimar Sinan Yerleşkesi çevresindeki 320 dönümlük alanın üniversiteye tahsis edilerek bu alanlarda modern binalarla donatılmış kampüs yapılanmasının bir an önce başlatılması gerektiğini ifade etti. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Bursa’ya gelerek temelini attığı 24.000 metrekarelik eğitim birimi inşaatına hızlı bir şekilde başlandığını ve Yıldırım Yerleşkesindeki 6.700 metrekarelik eğitim birimi inşaatıyla birlikte yatırım maliyetinin 70 milyon TL olduğunu basın mensuplarına aktaran Rektör Karademir, BTÜ’nün 2013’te 500 olan öğrenci sayısının bu yıl 6000’e ulaştığını ve her yıl 1500 ila 2000 öğrencinin daha bu sayının üstüne eklenerek artacağını ifade etti. Bu öğrencilerin fiziki koşulları iyileştirilmiş kampüs alanlarına, spor komplekslerine ve öğrenci merkezlerine ihtiyaç duyduğunun altını çizen BTÜ Rektörü, Yıldırım ve Mimar Sinan Yerleşkelerinde devam eden inşaatların sırasıyla 2020 yılı Temmuz ve 2021 yılı Ağustos aylarında tamamlanacağı müjdesini de verdi.

Bursa Teknik Üniversitesi’nin daha önce Kestel ilçesinde kurulması planlanmış kampüs alanı ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Rektör Karademir, 270 metre kot farkı bulunan bölgede 1500 dönümlük alanda inşaat yapılabilecek noktanın 328 dönüm olduğunu, hâlihazırda Mimar Sinan Yerleşkesinde ise inşaat yapılabilecek alanın 320 dönüm olduğunu ifade etti. Darbe girişiminden sonra Orhangazi Üniversitesi’nin bulunduğu yerleri aldıklarını ve binaların eksiklerini tamamladıklarını, fakat iki yıl sonra Kestel bölgesinde kamulaştırma sonucunda paralarının ödendiği yer sahiplerinin Yargıtay’a dava açtıkları bilgisini paylaşan Prof. Dr. Arif Karademir, takip eden süreçte son aşamada mahkemenin yer sahipleri hakkında aksi bir karar alarak ödenen paraların üniversiteye geri iadesi konusunda içtihatta bulunması ile beraber bir çıkmazın içine girildiğini ifade etti.

Basın mensupları tarafından ilgiyle takip edilen program kapsamında yüksek katılım gösteren yazılı ve görsel basın emekçilerine teşekkürlerini ileten Rektör Prof. Dr. Arif Karademir genç Bursa Teknik Üniversitesi’nin hızla büyümeye, gelişmeye ve Bursaya hizmet etmeye devam edeceğinin altını çizdi.