Anasayfa » Haberler » BTÜ’den EPSA Yalıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye Ziyaret

BTÜ’den EPSA Yalıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye Ziyaret

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrencileri EPSA Yalıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş bünyesine ziyarette bulundu. BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir başkanlığında düzenlenen ziyarete, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal, Yeni Nesil Kompozit Malzeme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Uzunsoy, Bursa Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Doç. Dr. Nadir Yıldırım, Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ece Ünür Yılmaz, Kariyer Gelişimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hilal Yıldırır Keser ve öğrenciler katıldı.

 Bursa Teknik Üniversitesi tarafından sanayicilerin sorunlarını tespit edebilmek için yapılan düzenli sanayici ziyaretlerinde elde edilen bilgiler doğrultusunda; sanayi ihtiyaç analizi oluşturulması, üniversite-sanayi buluşma platformlarının inşa edilmesi hedefleniyor. BTÜ tarafından sanayiden gelen ihtiyaç taleplerinin, üniversitede konunun uzmanlığına sahip doğru akademisyene yönlendirilmesi ve danışmanlık hizmeti alınmasının hedeflendiği ziyaretler kapsamında, akademisyenlerin bilimsel çalışmalarının ihtiyaç duyulan sektörlerin hizmetine sunulması ve uygulanması destekleniyor.

Bu kapsamda EPSA Yalıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş’ne ziyarette bulunan BTÜ akademisyenleri ve öğrenciler 20 yıllık sektörel tecrübesiyle Bursa Barakfakih Sanayi Bölgesi’nde, 20 000 m² kapalı alana kurulu entegre üretim tesisi ile farklı sektörler için endüstri 4.0 tabanlı makine parkuru ile üretim yapmakta olan EPSA fabrikasını gezdi. Isı yalıtım levhaları, inşaat yapı kimyasalları ve EPS ambalaj gibi alanlarda faaliyet gösteren EPSA 20 000 m²’lik fabrika alanında BTÜ öğrencilerini ağırladı. Sanayi-öğrenci buluşmaları kapsamında yapılan bu ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren EPSA Yalıtım, Ambalaj ve Yapı Kimyasalları Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir yalıtım sektöründe ilgi çekici başarı öykülerini BTÜ öğrencileriyle paylaştı.

2018 yılında 20 000 m²’lik kapalı alana ulaşan fabrika kapsamında Eps (strafor) ambalaj, Eps ısı yalıtım levhaları ve yapı kimyasalları bölümlerini gezen BTÜ öğrencileri, üretim alanlarını görerek, oluşturulan ürün gamları ve yapılan faaliyetler hakkında geniş çaplı bilgiler aldı. Öğrenci-sanayici buluşmaları kapsamında yapılan ziyarette akademiye ve sanayiye proje danışmanlığı hizmetlerinin sunulması için bir köprü kurduklarını dile getiren BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir Üniversite-Sanayi İşbirliğinin temel amacının üniversitedeki bilimsel potansiyelin, sanayiye aktarılarak ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunmak olduğunu ifade etti. BTÜ olarak sanayicinin yanında olduklarının altını çizen Prof. Dr. Karademir “üniversite olarak amacımız akademisyen ile sanayici arasında karşılıklı güvene dayalı, sürdürülebilir işbirliğini sağlamaktır” ifadelerini kullandı.