Anasayfa » Haberler » BTÜ Öğrencilerine Diksiyon Eğitimi

BTÜ Öğrencilerine Diksiyon Eğitimi

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Girişimcilik ve Organizasyon Topluluğu tarafından Diksiyon ve Topluluk Önünde Etkili Konuşma Eğitimi düzenlendi. TRT seslendirme sanatçısı ve iletişim uzmanı Deniz Çevik’in verdiği eğitime BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi (İTBF) Dekanı Prof. Dr. Abdullah Işıklar, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.

Seslendirme sanatçısı Deniz Çevik konuşmasının başında; küçüklüğünden itibaren tiyatro sanatçıları arasında yaşadığını ve diksiyonu öğrenerek büyüdüğünü, okuma yazma bilmediği dönemlerde dahi yabancı filmlerin Türkçe dublajlarında çalıştığını buna rağmen hala eğitimler almaya devam ettiğini belirterek diksiyonun önemine vurgu yaptı.

Her Türk’ün Türkçeyi çok iyi bilip doğru konuşmakla yükümlü olduğunu belirten Çevik, kelimelerin doğru telaffuzu, diyafram nefesi, ses, vurgu, tonlama, etkili konuşma, beden dilini etkin ve etkili kullanma konularında katılımcılara bilgi aktardı. Diksiyonun; solunum, ses ve artikülasyon yani diyafram, soluk borusu, çene, dil, dişler, dudaklar, yanaklar gibi konuşma organlarının tümünün etkin kullanılması ile ilgili olduğunu belirten Çevik, beden dilinin de kişinin kendisini doğru ifade etmesinde çok önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, toplum önünde doğru ve etkili konuşabilmenin önemine dikkat çektiği kapanış konuşmasında, öğrenciler için çok faydalı bir eğitim olduğunu dile getirerek sunumlarından dolayı Deniz Çevik’e teşekkür etti.