Anasayfa » Haberler » BTÜ ve Borçelik’ten Üniversite Sanayi İş Birliğinde Yeni Bir Sayfa

BTÜ ve Borçelik’ten Üniversite Sanayi İşbirliğinde Yeni Bir Sayfa

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ve Borçelik geniş kapsamlı işbirliği hedefleyen bir protokol imzaladılar. Anlaşma Ar-Ge alanında ortak çalışmaların yanı sıra öğrencilerin proje ve stajlarında Borçelik tarafından desteklenmesini de içeriyor. 

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) üniversite-sanayi işbirliği alanında önemli bir adım atarak Türkiye’nin en büyük galvanizli çelik üreticisi Borçelik ile geniş kapsamlı bir işbirliği protoklü imzaladı. İşbirliği çeşitli Ar-Ge çalışmalarını ve öğrencilerin staj ve proje çalışmalarında Borçelik tarafından desteklenmesini kapsıyor.

İmza töreni Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır ve BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’in katılımlarıyla Borçelik tesislerinde yapıldı. İmza törenine BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamdi Öğüt, MERLAB Müdürü Prof. Dr. Kenan Yıldırım, BTTO Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Nadir Yıldırım, Sektörel Eğitim Programı Koordinatörü Doç. Dr. Onur Saray, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Turgay Tugay Bilgin, Borçelik İcra Kurulu Üyesi Mustafa Ayhan, İnsan Kaynakları ve Endüstriyel İlişkiler Grup Müdürü Okan Ermetin, İnsan Kaynakları İş Ortağı Sinem Katrancı, ArGe Test Analiz Proje Uzmanı Ömer Yıldırım ve Kurumsal İletişim Yöneticisi Elif Aygül de hazır bulundular. Tören sonrasında Borçelik Ar-Ge merkezi ziyaret edilerek yapılan çalışmalar hakkında BTÜ heyetine bilgi aktarıldı.

İmza töreninde konuşan Kerem Çakır, Borçelik’in Ar-Ge’ye verdiği önemi vurgulayarak şunları söyledi: “İnovasyon ve değer yaratan yeni çözümler geliştirmek Borçelik olarak bizim iş yapma tarzımızın temelinde yer alıyor. Ar-Ge merkezimiz kuruluşundan bu yana sektöre örnek olacak nitelikte önemli ve yoğun çalışmalar gerçekleştiriyor. Bugün, Bursa Teknik Üniversitesi gibi güzide bir akademik kurumla imzaladığımız bu anlaşmayla sanayi – üniversite işbirliğinde yeni bir sayfa açıyoruz. Yapacağımız işbirliği ve geliştireceğimiz projelerle gerek akademik birikime, gerekse de sektörün gelişmesine ve ülkemizin kalkınmasına önemli katkılarda bulunacağımıza inanıyorum.”

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ise üniversitelerin millete hizmet amacıyla kurulduklarına değinerek; “Üniversite-Sanayi işbirliğine BTÜ olarak üst düzey önem veriyoruz. Proje Tabanlı Sektörel Eğitim Programımız BTÜ-SEP kapsamında 4. sınıfın 1. döneminde öğrencilerimizin anlaşmalı firmalarda 16 hafta tam zamanlı çalışarak deneyim kazanmalarını sağlıyoruz. Bursa ve civarındaki sanayi kuruluşlarına Merkezi Araştırma Laboratuvarımız ile test-analiz ortağı olurken dinamik akademik kadromuz ile de danışmanlık ve proje desteği sağlıyoruz. İşte bugün de bu kapsamda yenilikçi üniversite olarak ülkemizin saygın firmalarından BORÇELİK ile bir araya geldik. Öğrencilerimiz, sanayicimiz ve diğer paydaşlarımız adına attığımız adımları daha faydalı hale getirmek için çalışmaya devam edeceğiz. BORÇELİK gibi çok önemli bir markayla işbirliği anlaşması imzalamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kapsamlı işbirliği  

İmzalanan protokol teknolojik yenilik alanında Ar-Ge, inovasyon, tasarım, sistem entegrasyonu, dış ticaret, sertifikasyon gibi rekabeti güçlendirme faaliyetleri kapsamında ulusal ve uluslararası fon programlarına yönelik proje geliştirme ve yürütme konularında ortak çalışmalar yapılmasını öngörüyor.

Bu çalışmaların yanı sıra BTÜ ve Borçelik; bölgesel, ulusal ve uluslararası alanda kongre, sempozyum ve çalıştay gibi etkinlikler de düzenleyebilecekler.

Protokol BTÜ öğrencilerine de önemli avantajlar sağlıyor. Lisans öğrencilerinin Sektörel Eğitim Programı (SEP), staj ve bitirme projelerine yönelik; lisansüstü öğrencilerinin ise proje ve tezlerine yönelik iş birliği talepleri Borçelik tarafında desteklenecek. Bununla birlikte BTÜ ve Borçelik sanayide istihdam edilecek doktoralı Ar-Ge personeli yetiştirilmesi amacıyla TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı için ortak proje başvurusu gerçekleştirebilecek.