Anasayfa » Haberler » BTÜ’den Sanayi İşbirliği Alanında Bir Adım Daha

BTÜ’den Sanayi İşbirliği Alanında Bir Adım Daha

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ile Sazcılar Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Sazcılar A.Ş.) arasında bilimsel araştırma, eğitim-öğretim ve uygulama alanlarında ortak çalışmalar yapmak amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ile Sazcılar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Sazcılar tarafından imza altına alınan protokol töreni; BTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ramazan Kurt, Prof. Dr. Hamdi Öğüt, Bursa Teknoloji Transfer Ofisi (BTTO) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nadir Yıldırım, Sazcılar A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Güler Türkyılmaz ve Ar-Ge Koordinatörü Mahmut Yeşilyurt’un katılımlarıyla gerçekleşti.

Sazcılar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Sazcılar önceki yıllarda da BTÜ ile ortak çalışmalar yaptıklarını, bünyelerinde BTÜ mezunu genç ve donanımlı mühendisler çalıştırdıklarını vurguladığı açıklamasında imzalanan bu protokol ile BTÜ ile işbirliği kapsamını daha geniş alanlara taşımaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Sazcılar A.Ş. ile imzalanan protokol kapsamında teknolojik yenilikler, Ar-Ge, inovasyon, tasarım, sistem entegrasyonu, sertifikasyon, proje geliştirme, ulusal-uluslararası akademik faaliyetler, lisans ve lisansüstü eğitim gibi birçok alanda ortak çalışmalar yapmayı hedeflediklerini belirtti. Rektör Karademir; “BTÜ sistemli olarak geliştirdiği Bursa Teknoloji Transfer Ofisi (BTTO), Merkezi Araştırma Laboratuvarı (MERLAB) ve araştırma merkezleri gibi birimleri ile sanayinin test-analiz ve Ar-Ge ihtiyaçlarına cevap vermektedir.  ‘Sektörel Eğitim Programı’ ile öğrencilerimizin bir yarıyıl boyunca sektörde istihdamını sağlamakta ve onları çalışma hayatına hazır şekilde mezun ederek sanayinin istihdam sorununa da çözüm ortağı olmaktayız. Paydaşlarımız ile gerçekleştirdiğimiz bu ve benzeri işbirlikleri ile hedefimiz; tüm bilgi ve birikimimiz ile sanayide katma değeri yüksek yerli ve milli ürünlerin üretilebilmesini sağlamak ve bu yolla ülkemizin tam bağımsızlığa ulaşmasına katkı koymaktır.” şeklinde konuştu.