Anasayfa » Haberler » BTÜ Projeleri Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftasında

BTÜ Projeleri Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftasında

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) 2017 Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda birbirinden farklı inovatif projelerle yer aldı.

Ülkemizde inovasyon kavramının yerleşmesine ve gelişmesine katkı sağlaması amacıyla 6-9 Aralık 2017 tarihleri arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ekonomi Bakanlığı koordinasyonuyla İstanbul Kongre Merkezi’nde 200’ün üzerinden kurumun katılımıyla “Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası” gerçekleştirildi. Dünya’dan ve Türkiye’den sanayicilerin, akademisyenlerin, üniversite öğrencilerinin, teknoloji liderlerinin, girişimcilerin, melek yatırımcıların, sivil toplum kuruluşları ile AR-GE ve bilim teknoloji merkezlerinin aynı çatı altında toplandığı organizasyonda, BTÜ - SAN katkılarıyla fuarda yer alan BTÜ’de farklı alanlarda geliştirdiği yenilikçi projeleriyle fark yaratmayı başardı.

6.Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nın ikinci gününde konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Teknolojiyi üretmeli, dünyaya satmalıyız. Bugün Endüstri 4.0 devrimini yaşıyoruz. Artık, üretimde insan gücü kadar sensör sayısı da önemli. Nesnelerin İnterneti için 2020'de tahminler şu şekilde; 1 trilyon sensör, 50 milyar cihazı birbirine bağlayacak. Artık gelişmenin, kalkınmanın temel dinamiği bu alanlarda. Daha ileri gidebilmenin yolu girişimcilikten, inovasyondan geçiyor." diye konuştu.

İnovasyon ve Girişimcilik Haftası Kapanış Töreni’nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkçe’ye ‘Yenilikçilik’ olarak çevrilen inovasyon ile ‘fırsatları değerlendirme çabası’ olarak ifade edilebilecek girişimcilik, esasen Türk milletinin fıtratına çok uygun. Bizim ne üretimle ne tasarımla ne yenilikle ne de girişimcilikle bir sıkıntımız yok. Rabbim millet olarak hepsini de bize, bu millete, bu gençliğe ziyadesiyle lütfetmiştir. Şimdi artık bunları fiile geçirme zamanıdır. Türkiye orta gelir tuzağından ancak bu şekilde kurtulacaktır. Büyümemize katkı veren dostlarımız, bizimle birlikte kazanacak, algı operasyonlarıyla bize çelme takmaya çalışan rakiplerimiz ise yalanlarının altında ezilip kalacaklardır.” dedi.