Anasayfa » Haberler » KUDÜS Kırmızı Çizgimizdir

KUDÜS Kırmızı Çizgimizdir

Bursa Teknik Üniversitesi Senatosu olarak Amerika Birleşik Devletlerinin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını ve Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını kaygı ve endişeyle takip ediyoruz. Herkesçe malum olduğu üzere; Kudüs, Hristiyanlar, Yahudiler ve biz Müslümanlar için kutsal bir merkezdir. İsrail, 1967’den bu yana, Doğu Kudüs’ü işgalini sürdürmekte ve her geçen yıl, bu bölgedeki Yahudi yerleşim alanlarını kanunsuz bir şekilde genişletmektedir.

Kudüs, asla İsrail’in bölünmez ve birleşmiş başkenti yapılamaz. ABD’nin bu çabası, bölgedeki sorunların çözülmesine değil; çok daha büyüklerinin ortaya çıkmasına yol açacaktır. Birleşmiş Milletleri; kendi kararlarına sahip çıkmaya, İsrail’i, uluslararası hukuka riayet ederek Kudüs’ü başkent yapma hedefinden ve Yahudi yerleşim yerlerini artırma çabasından vazgeçirmeye ve ilahi dinlerin hassasiyetini göz önünde bulundurmaya davet ediyoruz. İslam ülkelerinin de her türlü uluslararası platformda İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çabalarına destek vermeleri hususunu dikkatlerine celp ediyoruz.

BTÜ Senatosu, Kudüs’ün İsrail’in başkenti yapılmasına yönelik her türlü adımdan bir an önce vazgeçilmesini ve aksi takdirde devam eden durumun bölgede barışa hizmet etmeyeceğini ifade eder. BTÜ; barışın ve huzurun sağlanmasının yolu olarak Filistin Devleti’nin dünyada tam anlamıyla tanınması ve haklarının bir an önce iadesi olduğunu, İsrail’in 1967’den beri işgal ettiği Doğu Kudüs’teki işgal ve iskân politikasından bir an önce vazgeçmesi gerektiğini ve sonuç olarak İsrail’in Harem-i Şerif’in kutsiyetine ve tarihî konumuna saygı göstermesinin insani ve hukuki bir yükümlülük olduğunu; kamuoyuna saygıyla duyurmayı bir görev bilmektedir.

Bursa Teknik Üniversitesi Senatosu