Anasayfa » Haberler » BTÜ Dış Değerlendirme Sürecini Tamamladı

BTÜ Dış Değerlendirme Sürecini Tamamladı

Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından görevlendirilen ve Prof. Dr. Mehmet KARACA, Prof. Dr. Deniz DÖLGEN, Prof. Dr. Burhanettin Aykut ARIKAN, Çiğdem AKAN ve Prof. Dr. Çetin SEMERCİ’den oluşan Dış Değerlendirme Takımının Bursa Teknik Üniversitesi’ni (BTÜ) ziyareti 26-27-28 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleşti.

Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği kapsamında Yükseköğretim Kalite Kurulunca görevlendirilen ve beş kişiden oluşan Dış Değerlendirme Takımı, BTÜ’nün kalite güvencesi ve yönetim sistemi ile eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme faaliyetlerine yönelik incelemelerde bulundu. Ziyaretin ilk gününde BTÜ Kalite Komisyonu ile görüşen Dış Değerlendirme Takımına BTÜ’nün kalite kapsamındaki çalışmaları aktarıldı ve üniversitenin güçlü ve iyileştirilmeye açık yönleri ele alındı. Sunumun ardından yerleşkeleri ziyaret eden ekip, mevcut olanakları ve sunulan hizmetleri yerinde inceledi. Fakülte, enstitü, yüksekokul ve laboratuvarları da ziyaret eden Dış Değerlendirme Takımı; öğrenci temsilcileri, akademik personel, idari personel, araştırma merkezi yöneticileri ve akademik/idari birim yöneticileri ile detaylı görüşmelerde bulundu. Takım, incelediği tüm belgelerle yaptığı tüm görüşme ve ziyaretlerinin sonucunda hazırladığı Çıkış Sunumunu ziyaretin son gününde Üst Yönetimle ve Kalite Komisyonu üyeleriyle paylaştı.

BTÜ’nün sürekli iyileştirme yaklaşımının bir yansıması olarak, Dış Değerlendirme sürecini üniversitemizin gelişimi için bir fırsat olarak nitelendirdiğini ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Arif KARADEMİR, Yükseköğretim Kalite Kurulunca yürütülen ve üniversitelerde kalitenin artırılmasına yönelik yapılan tüm çalışmalara önem verildiğini ve gerekli çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti. Hem Rektörümüz hem de Değerlendirme Takımı üyelerinin birbirlerine ziyaret süreciyle ilgili memnuniyetlerini iletmesinin ardından ekip üniversitemizden ayrıldı.

Dış Değerlendirme Takımının, BTÜ’ye yönelik Kurum Geribildirim Raporunu birkaç hafta içerisinde Rektörlüğe iletmesi bekleniyor.