Anasayfa » Haberler » KOSGEB Ar-Ge Destek ve Hizmetleri Semineri

KOSGEB Ar-Ge Destek ve Hizmetleri Semineri

Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Bursa Müdürü Erkan Güngör ve KOSGEB KOBİ Uzmanı Şevket Candaş’ın katkılarıyla gerçekleştirilen seminerde KOSGEB Ar-Ge Destek Hizmetleri hakkında bilgiler aktarıldı.

KOSGEB hakkında öğrencilere genel bilgilendirmede bulunan KOSGEB Bursa Müdürü Erkan Güngör, “1990 yılında kurulmuş bir kamu kuruluşu olan KOSGEB’in amacı küçük ve orta işletmeleri geliştirmek. 90 yılından 2009 yılına kadar sadece imalat sanayii destekleniyordu. 2009 yılında çıkan bakanlar kurulu kararıyla hizmet sektöründeki işletmelerde destek kapsamına alındı. Bu değişiklik sonrası 2009’a kadar 300 bin KOBİ’ye destek verilirken 2009 sonrası bu sayı 3 milyona yaklaştı. Bugün 81 ilimizde 92 KOSGEB faaliyet göstermekte.” dedi. KOBİ’ler hakkında da kısaca bilgi veren Güngör, “Çalışan sayısı 1 ile 250 arasında olan, yıllık mali bilançosu 40 milyon altında olan işletmeler bizim KOBİ tanımımıza giriyor. Her geçen yıl destek oranlarımızı arttırıyoruz. Bugün itibariyle 12 farklı başlıkta KOSGEB desteklerimizi KOBİ’lere sunuyoruz. Bunun yanı sıra üniversitelerle Ar-Ge projeleri yaparken esnafımıza da destek veriyoruz. Yani KOSGEB’in vizyonu 1 çalışanlı bakkaldan 249 çalışanlı sanayi işletmelerini kapsıyor. Hal böyle olunca çok değişik kitlelere destek veriyoruz. Türkiye genelinde 1800 personeli olan bir kurum olarak KOSGEB’in Bursa özelinde geçtiğimiz yıl 24 milyon TL’nin üzerinde hibe desteği verildi. Bu yıl Ekim ayı itibariyle bu rakam 41 milyon TL’ye ulaştı. Türkiye genelindeyse 750 milyon TL’lik hibe kaynağı kullandırıldı.  ” dedi. Girişimci öğrencilere yönelik destekleri de bulunduğunu vurgulayan Güngör, üniversite eğitimi sırasında girişimcilik eğitimi alan ve mezuniyet sonrası kendi işini kurmak isteyen öğrencilere KOSGEB tarafından 50 bin TL’lik çek verildiğini ifade etti.

KOBİ Teknoyatırım, Teknopazar, Endüstriyel Uygulama Programı ve Ar-Ge ve İnovasyon Programları hakkında bilgilendirme sunumu yapan KOSGEB KOBİ Uzmanı Şevket Candaş, bu programlarla birlikte KOSGEB’in ülkemizdeki Ar-Ge bilincinin yaygınlaştırılması ve buna yönelik harcamalara düşen payın arttırılmasının amaçlandığını vurguladı.