Anasayfa » Haberler » BTÜ 2019-2023 Stratejik Plan Çalışmaları

BTÜ 2019-2023 Stratejik Plan Çalışmaları

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) 2019-2023 Stratejik Planı hazırlıkları kapsamındaki ilk çalıştay 3-4 Kasım tarihlerinde düzenlendi.

BTÜ’nün önümüzdeki yıllardaki büyüme ve gelişim stratejilerinin belirlendiği çalıştay, Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, Rektör Yardımcıları, Genel Sekreter, Dekanlar, Daire Başkanları ve üniversitenin ilgili birim temsilcilerinin katılımı ile BURFAŞ Dobruca Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Genel katılımlı toplantılar ve grup çalışmaları şeklinde iki gün boyunca süren çalıştayın ilk gününde Üniversitemizin mevcut durumunu ortaya koymak adına alt çalışma gruplarınca hazırlanmış olan paydaş analizi, üst politika belgeleri analizi, akademik faaliyetler analizi ve yükseköğretim sektörü analizi gibi raporlar değerlendirildi. BTÜ'nün SWOT (GZFT) Analizi ile Tespitler ve İhtiyaçlar Analizi tamamlandı. Çalıştayın ikinci gününde ise mevcut durumdan yola çıkarak üniversitemizin geleceği değerlendirildi ve BTÜ'nün misyonu, vizyonu ve temel değerleri ile farklılaşma stratejisi belirlendi.

Gelecek beş yıla yönelik amaçların ve hedeflerin belirlenmesi amacıyla 2019-2023 Stratejik Planı çalışmaları kapsamında ikinci bir çalıştay daha gerçekleştireceklerini belirten Rektör Prof. Dr. Arif Karademir; “Büyüyen Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda BTÜ olarak bizler de üzerimize düşeni yapıyoruz. Araştırma imkânları ve nitelikli akademisyenler ile üst seviyede yükseköğrenim ortamı sağlamakta ve donanımlı mezunlar vermekteyiz. Teknoloji Transfer Ofisimiz, laboratuvar altyapımız ve gerçekleştirdiğimiz projelerle ile başta Bursa olmak üzere ülkemiz sanayisinin gelişimine katkı koymaktan gurur duyuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu çalıştay ve benzeri çalışmalarla gelecek hedeflerimizi somutlaştırıp, 2023 vizyonumuzu ortaya koyacağız. Emeği geçen tüm personelimize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.