Anasayfa » Haberler » İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği BTÜ’de

İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği BTÜ’de

İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir Armağan ve beraberinde Yönetim Kurulu Üyeleri Volkan Atilla ve Mehmet Ali Akpınar, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ile dernek faaliyetleri hakkında bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Orman Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Uğurlu, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Yener Emer, SKS Daire Başkanı Azam Ay ve Dış İlişkiler Ofisi Uzmanı Alev Cuydur katılımda bulundu.

İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği olarak 6 yıldır faaliyet gösterdiklerini ifade eden Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir Armağan, “Ülkemizde dünyanın dört bir yanından binlerce misafir öğrenci var. Tüm bu öğrencilere ulaşmaya ve karşılıksız iyilik yapma bilincini yerleştirmeye çalışıyoruz. Geçmişte yabancı öğrencilerle ilgili çalışmalar FETÖ tarafından yapılıyordu. Yüksek burs vaatleriyle kandırılan öğrenciler Türkiye’ye geldikten sonra devlet tarafından kazandıkları bursları ellerinden alınıyor, çaresiz kalan öğrenciler FETÖ evlerinde barınmak zorunda bırakılıyordu. Darbe sonrasında da FETÖ eliyle ülkeye gelen bu yabancı öğrenciler devlet takibine takılıp havalimanlarında geri çevrilme, tutuklanma gibi süreçleri yaşayınca Türkiye’ye karşı maalesef olumlu düşüncelerini yitirdiler. Şu an dini eğitim aldığı için Sisi yönetimince kovulmuş aileleri tutuklanmış 25 Doğu Türkistanlı öğrenci var. Buraya gelip okula kayıt oluyor fakat barınma imkânı bulamadığı için geri dönmek zorunda kalıyor. Bazı bölgelerde yabancı kız öğrencilerin fuhuş batağına düştüğünü öğrendik. Maddi imkânları sınırlı, çaresiz kalmış bu kardeşlerimiz için çalışıyoruz. Barınma anlamında çözüm olarak ücretsiz ev politikamızı devam ettirme kararı aldık. Bu evlerin çoğalması için de gerek belediye gerek valilik ile görüşmelerde bulunuyoruz. Finans desteğine ihtiyacımız var.” diye konuştu.

STK’larca yürütülen çalışmalarda şeffaflığın önemine değinen Rektör Karademir, “Özellikle FETÖ olayları sonrası dernek, STK vb. faaliyetlerinde şeffaflığın ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Bu tip yapılarda asıl yürütücülerin kim olduğu, finansmanın nereden sağlandığı ve amacın ne olduğu açıkça ortaya konarak önce güven sağlanmalı, sonrası zaten sağlıklı bir şekilde gelişecektir. Biz bu anlamda kardeşlerimize her türlü desteği sağlamaya hazırız.” Diye konuştu.