Anasayfa » Haberler » BTÜ Heyeti MKS Marmara'da

BTÜ Heyeti MKS Marmara’da

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çopur, Kimya Mühendisliği öğretim üyelerinden Prof. Dr. Osman Nuri Şara, Yrd. Doç. Dr. Halit Levent Hoşgün, Yrd. Doç. Dr. Ömür Aras, Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer Koz, Yrd. Doç. Dr. Yunus Kaya, Lif ve Polimer Mühendisliği öğretim üyelerinden Doç. Dr. İdris Çerkez, Yrd. Doç. Dr. Fuat Tan ve Yrd. Doç. Dr. Ömer Yunus Gümüş’ten oluşan heyetle MKS Marmara Entegre Kimya Sanayi'ye ziyarette bulundu.

MKS Marmara İşletme Müdürü Mustafa Akyürek’ten firma ve faaliyetleri hakkında bilgi alan BTÜ heyeti, ortaklaşa geliştirilebilecek projeler hakkında da görüşmelerde bulundu. Pentaeritritol’un Türkiye’deki tek üreticisi olduklarını ifade eden İşletme Müdürü Mustafa Akyürek, “MKS Marmara, Avrupa ve Amerika pazarının önemli bir tedarikçisi konumunda. Boya, vernik imalatlarında kullanılan reçinelerin üretiminde kullanılan Pentaeritriol üretiminin yanı sıra, deri tabaklama, yağlama sıvıları, hayvan yemi ve ilaç sanayiinde katkı maddesi olarak kullanılan ve özellikle güçlü bir zemin buzu çözücüsü olarak uçak pistlerindeki yaygın kullanımı ile bilinen Sodyum formiat üretiminde Avrupa ve dünyada büyük bir paya sahibiz.” dedi. Bursa gibi sanayiye yön veren bir şehirde teknik bir üniversitenin varlığının çok önemli ve gerekli olduğunu vurgulayan Akyürek, bilginin kaynağı olan üniversitelerden yararlanmanın yeni teknolojiler geliştirmenin yolunu açacağını ifade etti. BTÜ heyetinin yapmış olduğu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Akyürek, bu ziyaretin karşılıklı işbirliği ve bilgi alışverişine zemin olması temennilerinde bulundu.

Firma hakkında aktardığı bilgiler için Akyürek ve ekibine teşekkür eden BTÜ Rektörü Karademir de, “Firmalar bizim dünyaya açılan kapılarımız. Firmalar ne kadar ikame olmayan ürünler üretirse o kadar güçlü bir konuma sahip olur. Biz teknik üniversite olarak ülkemizi ayakta tutan, ekonominin temel taşı niteliğindeki firmalarımızın yanında olmanın gerekliliğinin farkındayız ve bu amaçla bilgi gücünü sanayimize aktarmaya ve teknik gelişmelere öncülük etmek için çalışıyoruz.” dedi.