Anasayfa » Haberler » Türkiye ve Dünya’da Uydu Projeleri Semineri

Türkiye ve Dünya’da Uydu Projeleri Semineri

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mimar Sinan Yerleşkesi Turkuaz Salon’da “Türkiye ve Dünya’da Uydu Projeleri” konulu seminer gerçekleştirildi. Bursa Teknik Üniversitesinin öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamak ve araştırmacılar arasında etkin bir paylaşım platformu oluşturmak için farklı alanlardan uzman kişileri konuşmacı olarak davet ettiği kültürel ve bilimsel söyleşi programları kapsamında üniversitenin bu ayki misafiri TÜBİTAK Uzay  Teknolojileri  Araştırma  Enstitüsü  Müdürü  Doç.  Dr.  Lokman KUZU  oldu.  Üniversite Sanayi İşbirliği Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi katkılarıyla gerçekleştirilen seminere mühendislik bölümlerinden çok sayıda öğrenci ve akademisyen katıldı.

Lokman Kuzu evren,  uzay ortamı, uydular, uyduların fırlatılması ve yörüngeye yerleşmesi, yörünge bozucu etkiler, uzay teknolojileri gibi pek çok konu hakkında bilgi verdiği seminerinde uydu sistemlerindeki gelişmelere değindi. Kuzu bu alandaki gecikmelerden dolayı çok daha fazla çalışmamız gerektiğini ve her ne kadar uydu projeleri çok büyük bütçeler gerektiren pahalı projeler olsa da kendine ait uydu sistemi olan ülkelerin küreselleşen dünyada açıkça söz sahibi olduğunu ve bunun öneminin farkına varılmasının gerekliliğini vurguladı. Göktürk-1 uydusu hakkında bilgi veren Kuzu, bu tür projelerin artık ülkemizde başarıldığını ancak fırlatma tesisi konusunda çalışmaların hızlandırılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin mühendislerine güvendiğini belirten Kuzu, imkan verilirse yapamayacağımız şey yoktur, dedi.

Türkiye’de gerçekleştirilen uzay çalışmaları hakkında da bilgi veren Kuzu, “Batı Toroslarda bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevine gitmenizi tavsiye ediyorum. Samanyolu Galaksisi, Uluslararası Uzay İstasyonu ve yıldızları çok güzel bir şekilde izleyebilirsiniz dedi. “Türkiye’nin uzay alanındaki çalışan sayısı 600-700 civarında ve bu sayı uzay çalışmaları yürüten diğer ülkelere nazaran düşük bir sayı. Uzay alanında çalışanların sayısına bakılınca ülkemizde ve tüm dünyada uzay çalışmaları iş imkanı yüksek olan bir alan. Elektrik-Elektronik, Bilgisayar, Mekatronik, Mühendislerine, Fizikçilere, Kimyacılara ve bu tür disiplinlerde çalışan insan kaynağına ihtiyaç var” şeklinde sözlerine devam etti.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünün yalnızca haberleşme ve uydu projeleri üzerine çalışmadığını son dönemde pek çok farklı alanda projelerin yürütüldüğünü de anlatan Kuzu, Ülkemizin uzay teknolojileri alanında çok daha hızlı yol almasını ve çeşitli kuruluşlar tarafından yürütülen projelerin koordinasyonunu sağlamak amacıyla uzun süredir çalışmaların sürdürüldüğü ‘Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulumunda son adımlara gelindiğini vurguladı.