Anasayfa » Haberler » Endüstri 4.0 ve İleri Robot Teknolojileri Semineri

Endüstri 4.0 ve İleri Robot Teknolojileri Semineri

Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) Mekatronik Mühendisliği Bölümü ve Makine Teknolojileri Robot ve Otomasyon Topluluğu tarafından Endüstri 4.0 ve İleri Robot Teknolojileri konusunda seminer düzenlendi.

Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen seminerde konuşmacı TOFAŞ Üretim ve İnovasyon Yöneticisi K. Önder Tokçalar, Endüstri 4.0 kavramının çıkış noktası, aşama ve bileşenleri, mobil robotik, yapay görme destekli robotik, artırılmış gerçekliğin endüstride kullanımı ve esnek robot elleri hakkında bilgiler aktardı. Geleceğin fabrikalarında insanların robotlarla aynı ortamda çalışacağını belirten Tokçalar, “Robotlar ağır yük gerektiren işlemler ve basit montaj işlemlerini gerçekleştirirken insanlar yetenek gerektiren işlemler üzerinde çalışacak. Bu noktada güvenlik sorunu ortaya çıkıyor. Günümüz teknolojisinde insanlar ve robotların birlikte çalıştığı hibrit alanlar güvenlik çitleriyle bölünmüştür. Bu durum üretim için ihtiyaç duyulan alan miktarını arttırmaktadır. Bu açıdan ergonomi ve iş güvenliği, hibrit montaj işlemleri tasarımında önemli noktalar haline geliyor.” diye konuştu. TOFAŞ Endüstriyel Ar-Ge Projeleri hakkında bilgiler aktaran Tokçalar, “Birimimiz mevcut teknolojileri geliştirip katma değer yaratacak hale getirmek ve TOFAŞ AR-Ge’ye destek birimi olarak 2001’de kuruldu. 2008’de üniversitelerle geliştirilen proje işbirliklerinin ardından TÜBİTAK ve Avrupa Birliği Projelerine katıldık. 2013 yılında ROBO-PARTNER isimli “Geleceğin montaj fabrikalarında akıllı, esnek ve güvenli operasyonlar için kusursuz insan-robot işbirliği” başlıklı proje, yüksek bir skorla onaylandıktan sonra 2013 yılı 4. çeyreğinde TOFAŞ AR-GE Üretim Teknolojileri Müdürlüğü koordinatörlüğünde başlatıldı. Otomotiv, beyaz eşya ve ağır sanayi olmak üzere üç ana sektörde uygulanması kurgulanan ve 42 ayda tamamlanması öngörülen projenin son 3 aylık aşamasına gelindi.” dedi. 

Mevcut teknolojileri geliştirmeye yönelik veya tamamen farklı fikir ve projeler üzerinde çalışmak isteyen öğrencileri TOFAŞ olarak desteklediklerini belirten Tokçalar bu anlamda BTÜ ile ortak çalışmalar yürütebileceklerini belirtti.