Anasayfa » Haberler » BTÜ’de Kurum Kültürü Semineri

BTÜ’de Kurum Kültürü Semineri

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Sanayi İşbirliği Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (BTÜ-SAN) tarafından gerçekleştirilen ‘Öğretim Üyesi Seminerleri’ kapsamında İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı, Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdullah Işıklar “Kurum Kültürü” konulu bir seminer verdi. Seminerde kurum kültürünün oluşmasında çalışanların rolü ele alınırken katılımcılarla karşılıklı görüş alışverişinde de bulunuldu.

Doç. Dr. Abdullah Işıklar konuşmasında, batı kültürlerinde ve kurumsallaşmış yapılarda kurum kültürünün yerleşmesi ve yaygınlaşması amacıyla işe yeni başlayan personel için oryantasyon (uyum) çalışmaları düzenlendiğini vurgularken kurumsal olmayan yapılarda bunun yerine dedikodu mekanizmasının ön plana çıktığını belirtti. Kurumsal yapının doğru bir şekilde işletilmesi için çalışanların kuruma aidiyet duygularının arttırılması ve çalışma isteklerinin üst seviyede tutulması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Işıklar, bunun kurum içi hedef ve amaçların çalışanlara doğru aktarılması ile sağlanabileceğini dile getirdi. Gerçekçi ve sürekli yenilenen hedefler oluşturmanın kurum içi motivasyonu arttıracağını belirten Işıklar, “Yeni hedefler konulmadığında kişilerde ‘tükenmişlik sendromu’ başlıyor.” ifadelerini kullandı.

Yeni kurulmuş bir üniversite olarak BTÜ’nün, kurum kültürü oluşturulması konusunda, çok sayıda öğrenci ve personele sahip diğer üniversitelere göre daha şanslı bir yapıya sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Işıklar, kurum kültürü ve imajının; basit, kısa ve şeffaf ifadeler ile kamuoyu ve paydaşlarla paylaşılması gerektiğini de vurguladı.