Anasayfa » Haberler » Üniversitemizde ''Bağımlılıklarımız, Zararları ve Bırakma Yöntemleri'' Semineri Verildi

Üniversitemizde ''Bağımlılıklarımız, Zararları ve Bırakma Yöntemleri'' Semineri Verildi

Yeşilay Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. M. Serhat Yamalı Yeşilay haftası kapsamında Üniversitemiz DBMMF konferans salonunda seminer düzenledi. Seminere Doğa Bilimleri, Mimarlık, Mühendislik Fakültesi  (DBMMF) Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Basri Koçer, öğretim üyeleri, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Söz konusu seminerde  "Bağımlılıklarımız, Zararları ve Bırakma Yöntemleri" hakkında bilgi veren Dr. M. Serhat Yamalı; kamunun bağımlıklarla etkin mücadele edilmesinde büyük kararlılık gösterdiğini  ve bu kapsamda,  yeni yasal düzenlemelerin yapıldığını söyledi Ayrıca kamu tarafından konuyla ilgili çeşitli sosyal projelerin de desteklendiğini ifade eden Dr. Yamalı,  “Dumansız Hava Sahası”  projesinin bunun önemli örneklerinden biri olduğunu vurguladı. Yapılan bu düzenlemeler ve uygulanan sosyal projeler sayesinde sigara kullanım oranında azalma olduğunu, belirtti. Son derece başarıyla yürütülen  “Dumansız Hava Sahası” uygulamasına benzer projelerin alkol, sentetik uyuşturucu ve ekran bağımlılığı konularında da etkinleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Dr. M. Serhat Yamalı konuşmasında sigara ve tütün mamullerinin kullanımının diğer bağımlılıkları da beraberinde getirdiğine söyleyerek,  sigara kullanmayanların alkol ve uyuşturucu bağımlısı olma oranının, sigara kullananlara göre, çok düşük olduğunu belirtti. Dr. Yamalı alkol ve uyuşturucu kullananların kişilikleri dışında davranış sergilemeleri nedeniyle suç işleme oranlarının yüksek olduğunu, taciz ve tecavüz olaylarının genellikle bu durumda yapıldığını dinleyiciler ile paylaşarak konuşmasına son verdi.

Seminerin ardından bir konuşma yapan DBMMF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Basri Koçer, Üniversite yönetimi olarak bağımlılıklar konusunda çok duyarlı olduklarını ifade etti.  İyi bir mesleki eğitimin sunmanın yanı sıra ruhsal açıdan da sağlıklı gençler yetiştirmenin de sorumlukları arsında olduğuna da değinen Doç. Dr. Koçer,  sunduğu katkılardan dolayı Rektör Prof. Dr. Arif Karademir adına Dr. M. Serhat Yamalı' ya teşekkür etti.