Anasayfa » Haberler » Çataltepe Yerleşkesine İlk Fidan Dikildi
Çataltepe Yerleşkesine İlk Fidan Dikildi
Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ ) Kestel Çataltepe Yerleşkesinde her yıl 21-26 Mart tarihleri arasında kutlanan Orman Haftası etkinlikleri kapsamında ağaçlandırma çalışmaları yapıldı.
 
BTÜ yönetiminin inşaat faaliyetlerine bu yıl içerisinde başlanması için çalışmalarını hızla yürüttüğü Kestel Çataltepe Yerleşkesinde ilk fidan toprakla buluştu.
 
Kampüs yerleşim planında yeşil alan olarak belirlenen sahada gerçekleştirilen fidan dikim törenine Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Kestel Kaymakamı Ziya Polat, Ak Parti İlçe Başkanı Necmettin Ekinci, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen, İlçe Emniyet Müdürü Bekir Yavaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çopur,  Doğa Bilimleri Mimarlık Mühendislik Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Kopmaz, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Kurt, Genel Sekreter vekili Prof. Dr. Sami İmamoğlu, Fen Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Nurettin Acır, Dış İlişkiler Ofis Başkanı Prof. Dr. Abdullah Emin Akay’ın yanı sıra çok sayıda akademik ve idari personelle birlikte öğrenciler katıldı.
 
Rektör Prof. Dr. Arif Karademir yaptığı konuşmada, yerleşke alanı olarak seçtikleri bölge olan Kestel Çataltepe’nin doğal bitki örtüsüne sahip olduğunu, ancak yine de ağaçlandırma çalışmalarına büyük önem verdiklerini söyledi. Bursa’nın doğusundaki vitrini oluştururken,  üniversite gençliğine de doğa koruma bilincini yerleştirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi. BTÜ’nün sadece akademik bir faaliyet merkezi olarak değil, fiziki görüntüsü ile de öğrencilerimize ve halkımıza hitap edecek bir yer haline getirmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.
 
Konuşmasında yapılan etkinlik sonucunda dikilen fidanların, BTÜ için simgesel olarak da önem arz ettiğine değinen Prof. Karademir, bugün dikelecek fidanların Çataltepe Yerleşkesine dikilen ilk fidanlar olduğunu belirtti. Prof. Dr. Arif Karademir "Buraya dikilen fidanların çoğu çınar. Çınar Osmanlı için bir semboldür. Bursa'da kurulan ve 4 kıtaya hükmeden Osmanlı gibi BTÜ'de umarız en az 4 kıtada ismi anılan ve tercih edilen bir bilim merkezine dönüşür. Buraya kök salmasını istediğimiz bu körpe çınar fidanlarının su, hava ve güneşe ihtiyacı olduğu gibi, genç BTÜ'nün de şehir ve bütün paydaşları tarafından desteklenmeye ihtiyacı vardır. Destek veren bütün kurumlara çok teşekkür ederim" diyerek sözlerine son verdi.
 
Kestel Belediye Başkanı Yener Acar ise BTÜ’nün yerleşkesinde yapılan bu ilk faaliyetin fidan dikim etkinliği olmasından dolayı memnuniyet duyduklarını söyledi. Üniversitenin Kestel’in gelişmesinde itici bir güç olarak hizmet edeceğinin altını çizerek devam eden Başkan Acar, çevre bilinci ile gelen bir üniversiteye, Kestel halkının her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti.