Anasayfa » Haberler » Bursa Valisi Münir Karaloğlu ''Ulu Şehir’in Teknik Üniversitesi''ndeydi

Bursa Valisi Münir Karaloğlu Bursa Teknik Üniversitesi’ne (BTÜ) ziyarette bulundu. Prof. Dr. Arif Karademir’e rektörlük makamına atanması nedeniyle “hayırlı olsun ziyareti “ gerçekleştiren Vali Karaloğlu, öğlen yemeğini de öğrencilerle birlikte yedi.

BTÜ Yıldırım Yerleşkesi’nde yapımı süren inşaatlarda da incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu’na Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çopur,  Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Sami İmamoğlu, Doğa Bilimleri Mimamarlık ve Mühendislik Fakültesi (DBMMF) Dekanı Prof. Dr. Osman Kopmaz, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Kurt, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nurettin Acır, Prof. Dr. Yusuf Ali Kara, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökhan Özkan ve Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Murat Bayrak eşlik etti.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu üniversite yerleşkesindeki incelemelerinin sonunda yaptığı konuşmada; "Bursa, Türkiye'nin çok önemli bir sanayi ve üretim merkezi olan ili. Haliyle burada bulunan ve isminde 'Teknik' kelimesini barındıran bir eğitim kurumu da kendini bu merkezin ihtiyaçlarına göre konumlandırmak zorunda. Yapılan bütün planlamalar, açılacak bütün bölümler bu doğrultuda şekillenmeli . ‘Ben burada eğitim vererek, kentin hangi sorununa çare bulacağım!'  sorusuna cevap niteliğinde bir anlayış benimsenmeli. BTÜ’nün her geçen gün Bursa’ya olan faydasının artması gerekir. BTÜ Bursamız’a verilmiş önemli bir şans.  Bu şansın, üniversite yönetimi tarafından çok iyi değerlendirileceğine kuşkum yok. Şehrin dinamiklerinin de katkısıyla,  Bursa'nın ve şehrin doğusunun vitrini 'Bursa Teknik Üniversitesi' olacak" dedi.

Vali Münir Karaloğlu’nun ziyaretinden dolayı mutluluk duyduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Arif Karademir ise; Teknik Üniversite’den beklendiği gibi, sanayinin gereksinimlerine göre eğitim-öğretim ve ar-ge çalışmalarını yürüten, mezunları iş dünyası tarafından tercih edilen bir üniversite olmayı hedeflediklerini söyledi. Eğitim verdiği alanlarda markalaşmış, ele aldığı her konuda çözüm üretebilen, modern bir bilim merkezi olma yönünde ilerlediklerini de sözlerine ekledi. Prof. Dr. Karademir  “Üniversitemiz laboratuvarlarıyla, Plastik ve Kauçuk Test - Analiz Merkeziyle, nitelikli akademisyen kadrosuyla  sadece ilimizin değil, ülkemizin de birçok sorunuyla ilgilenmektedir. Bir yandan da öğrencilerini en son bilgilerle donanmış, yoğun uygulama ve stajlarla pratiği gelişmiş mühendisler olarak yetiştirmek için bütün imkânları seferber etmiş durumdadır. BTÜ yönetimi olarak, Kestel Çataltepe’de bulunan yerleşke alanımız ile ilgili çalışmalarımızı hızla yürütmekteyiz. Yakın bir zaman dilimi içerisinde inşaat faaliyetlerimize başlayacağız. İnşallah Ulu Şehir’in doğusundaki bilim yuvasını Bursa dinamikleriyle birlikte oluşturacağız” diyerek konuşmasına son verdi.