Anasayfa » Haberler » BTÜ’lü Aslı; Kilimanjaro Dağı’na Tırmanan “En Genç Türk Kadın Sporcu” Unvanını Aldı

BTÜ’lü Aslı; Kilimanjaro Dağı’na Tırmanan  “En Genç Türk Kadın Sporcu” Unvanını Aldı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrencisi Aslı Alkış, Afrika’nın zirvesi Kilimanjaro Dağı’na tırmanan “En Genç Türk Kadın Sporcu”  oldu.  Kuşadası Dağcılık İhtisas Spor Kulübü (KUDAK) bünyesinde sportif faaliyetlerine devam eden genç ve başarılı sporcu Aslı Alkış, 11-18 Şubat 2015 tarihleri arasında Afrika’nın en yüksek noktası olan Kilimanjaro Dağı’na tırmandı.

Afrika’nın zirve noktası olarak kabul edilen ve Tanzanya’da bulunan 5895 metre yüksekliğindeki dağda ülkemizi temsil eden BTÜ öğrencisi Aslı Alkış, henüz 19 yaşında olmasına rağmen büyük bir başarıya imza attı. Dünyanın değişik ülkelerinden gelen dağcılarla birlikte tırmanan Aslı Alkış, bu tırmanışıyla Kilimanjaro’nun zirvesine çıkan “En Genç Türk Kadın Sporcu” olarak tarihe geçti.

Ailesinin desteğini arkasına alan BTÜ’lü Aslı Alkış bu büyük başarısı için şunları dile getirdi: “Bu ve buna benzer tırmanışlarda fiziksel ve zihinsel güç çok önemlidir. Teknik bilgi, eğitim ve tecrübe bu sporun temelinde yer alsa da daha büyük projeler için yeterli olmayan unsurlardır. Bununla birlikte projelerin maddi ve manevi olarak desteklenmesi gerekir. Beni Kilimanjaro Dağı Tırmanışı projemde destekleyen Kuşadası Belediyesine ve sponsorlarıma teşekkür ediyorum. Dağcılık sporunda gerçekleştirmeyi düşündüğüm daha büyük projelerim var. Daha çok kurum ve kuruluşun desteğini aldıkça yeni başarıların altına imza atmaya devam edeceğim”  dedi.

Başarılı sporcu Aslı Alkış  17 yaşında Ağrı dağına tırmanarak, bu tırmanışı gerçekleştiren en genç bayan olurken, ardından Gürcistan'ın 5 bin 33 metre yüksekliğindeki Kazbek Dağının zirvesine ulaşan en genç Türk bayan unvanını da kazanmıştı.