Anasayfa » Haberler » BTÜ’de Kültürün Belirlediği Mimari ve Kentleşme Konuşuldu

Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Feyzan Erkip, Dr. Ayşegül Tokol ve Dr. Hatice Karaca tarafından yürütülen  “Bağlam ve Tasarım” stüdyosu çalışmasına katılan ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri, Bursa’da, beş günlük bir arazi çalışmasında yer aldılar. Çalışmanın üçüncü gününde Bilkent Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri, Bursa Teknik Üniversitesi’ne (BTÜ) konuk oldular.

Misafir öğrenciler ve akademisyenler ayrıca, Doğa Bilimleri Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi (DBMMF) Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gül Atanur’un sunduğu, “Bursa’nın Kentleşme Sürecindeki Değişim ve Bu Değişimin Kamusal Mekâna Yansımaları” isimli seminere de konuk oldular. BTÜ Osmangazi Yerleşkesinde gerçekleşen seminer de, BTÜ öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gül Atanur, Bursa’nın kentleşme sürecinin kamusal mekânlara olan etkileri konusundaki değerlendirmelerini, hazırladığı görseller eşliğinde dinleyicilere aktardı. Yrd. Doç. Dr. Gül Atanur konuşmasında, ayrıca Bursa kent kültürü ile birlikte kültürün belirlediği mimari ve kentleşme konularına da değindi. Kent oluşumunda, zamanın, insan kültür ve düşüncesinin etkileri ve yapılaşmaya yansımalarına örnekler verildi.

BTÜ DBMMF Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından düzenlenen etkinlik sonrasında Bilkent Üniversitesi öğrencileri, çalışma alanı olarak belirledikleri Hanlar Bölgesi ve Tarihi Merkezde kentsel, kültürel ve doğal kimliğin yanı sıra ortak kent belleği ve mekânsal kullanımlar ile ilgili araştırmalarına devam ettiler.