Anasayfa » Haberler » Yıldırımlı Gençlere Yabancı Dil Fırsatı

YILDIRIMLI GENÇLERE YABANCI DİL FIRSATI 

Bursa Teknik Üniversitesi, Yıldırım Belediyesi ve Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü örnek bir projeyi hayata geçirerek Yıldırım’daki öğrencilere yabancı dil öğretilmesi konusundaki protokole imza attı. Üç kurum arasında imzalanan protokolle, Yıldırım’daki 6 okuldan 48 öğrenci Bursa Teknik Üniversitesi’nde İngilizce eğitimi alacak.

Yıldırım’da ilköğretim düzeyindeki öğrencilere yabancı dil eğitimi verilmesi konusundaki protokol, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ve Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger tarafından imzalandı. BTÜ Rektörlük makamında imzalanan protokol ile ilköğretim öğrencileri, üniversitenin yabancı dil düzeyi iyi olan öğrencilerinden eğitim alacaklar.

İmza töreninde konuşan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir protokolün bir parçası olmaktan gurur duyduklarını söyledi. Rektör Prof. Dr. Karademir “Yüksekokulumuzda İngilizce seviyesi iyi olan öğrencilerimizden oluşan bir grup, Yıldırım ilçesi devlet okullarındaki öğrencilerimize eğitim verecek. Hem orta eğitimde bulunan öğrencilerin üniversiteye olan yaklaşımları iyileştirilmiş olacak hem de çocuklarımız kendilerine bir vizyon çizmiş olacaklar. Projede emeği geçen başta Yıldırım Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Edebali ve Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sabahattin Dülger olmak üzere, Kültürel Etkileşim Öğrenci Topluluğumuzdaki gençlerimize, Topluluğun Akademik Danışmanı Okt. Hasan Hüseyin Şahin’e ve Yabancı Diller Yüksekokul Müdürümüz Murat Bayrak hocamıza çok teşekkür ederim. İleride bu çalışmaya benzer projelerin daha da artacağına inanıyorum" dedi.

GENÇLERİMİZİ İYİ EĞİTMEMİZ GEREKİYOR

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ise “Başarılı bir birey olmak için yabancı dil konusu olmazsa olmaz önceliklerden birisidir. Bu protokolün amacı da çocuklarımızın yabancı dil eğitimine katkı sunulmasıdır. Bizim arzu ettiğimiz gençlik hem dünyadaki gelişmeleri iyi takip eden hem de yabancı dil bilen bireylerden oluşacaktır. Bu küçülen dünyada yabancı dil çok fazla ön plana çıkıyor. İlçemiz için iyi düşünen, gayretli insanlar devreye girdi ve bugün bu protokolü yapıyoruz” derken, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir de, “Üniversite olarak bu protokolün bir tarafı olmaktan büyük onur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Toplumların beşeri ve sosyal kalkınmasının esas unsurlarından birisinin eğitim olduğunu vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı Edebali, “Biz de hedefleri olan bir toplumuz. Gelecekle ilgili idealleri olan bir toplumuz. Değerlerimiz ile geleceği tasarlayan bir toplumuz. Dolayısıyla böylesi hedefleri olan bir toplumun gençlerini iyi eğitmesi gerekir. Biz gençliğimizden sadece okul derslerindeki başarılarından ziyade dünyadaki gelişmeleri iyi takip eden, geçmişini hatırlayabilen, yarınını tasarlayabilen bireyler olmalarını istiyoruz” diye konuştu. 

PROTOKOL ÖNEMLİ BİR EKSİKLİĞİ GİDERECEK

BTÜ’de yabancı dil eğitimi alan öğrencilerin Yıldırım’daki gelir düzeyi düşük olan ailelerin çocuklarına ders vereceğini ifade eden Başkan Edebali, “Bu protokol aynı zamanda üniversitemiz ile vatandaşın kapılarının birbirlerine açıldığı bir özellik taşıyor. Çocukların üniversite havasını solumaları bile Yıldırımlı miniklerimiz için başlı başına önemli bir gelişme. İmkânı olmayan çocuklarımız burada yabancı dil öğrenmiş olacak, dersi verecek üniversite öğrencilerimiz de kendi dillerini geliştirmiş olacaklar. Herkes kazançlı çıkacak. Yabancı dil konusunda da eksiği olan bir toplumuz. Bu protokol aynı zamanda bu eksikliğimizin giderilmesine katkı sunmuş olacak” şeklinde görüşlerini belirtti.

EĞİTİM ALANINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR ORTAKLIK

Yabancı dil protokolünün ortağı olmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getiren Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger de, “Bu göreve başladığımdan beri böylesi bir ortaklık en büyük isteklerimden birisiydi. Eğitim ile ilgili yaptığımız projelerde her zaman yanımızda olan Yıldırım Belediye Başkanımız İsmail hakkı Edebali’ye ve bize işbirliği kapılarını açan BTÜ Rektörümüz Arif Karademir’e çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.