Anasayfa » Haberler » Yabancı Uyruklu Öğrenci ve Akademisyenlerin Bursa Turu

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının organize ettiği ve Kültürel Etkileşim Topluluğu üyelerinin katkılarıyla gerçekleştirilen kent gezisine, BTÜ 'nün yabancı uyruklu akademik personeli ve öğrencileri katıldı.

Kentin sembol yapılarının gezilerek tarihi ve kültürel mirasımızın tanıtılmasının amaçlandığı etkinliği Bursa Büyükşehir Belediyesi de destekledi. Organizasyonda Tophane mevkiinde bulunan Osmangazi, Orhangazi Türbeleri ve Saltanat Kapı’nın yanı sıra Yeşil Türbe ve Yeşil Camii, Ulucami, Kent Müzesi ve Karagöz Müzesi katılımcılar tarafından ziyaret edildi. Gezi sırasında yabancı öğrenciler ve okutmanlar dört mevsimin yaşanabildiği Bursa’nın tarihi mekanlarını kar yağışı altında gezmenin keyfini de çıkardılar.

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen etkinlikte, yabancı uyruklu okutmanlara Kültürel Etkileşim Topluluğunun gönüllü öğrencileri de eşlik etti. Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna ev sahipliği yapan Bursa'nın tanıtımıyla ilgili sunumlar gönüllü öğrenciler tarafından İngilizce olarak yapıldı. Böylelikle topluluk üyeleri sene içinde edindikleri İngilizce konuşma ve sunum becerilerini hocalarına gerçek koşullarda sergileme imkânı da buldular. Etkinlikte Kültürel Etkileşim Topluluğu Başkanı Hüseyin Tarık Niş ve arkadaşları yaptıkları başarılı sunumlarla yabancı uyruklu hocalarından tam not aldılar. Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığın gerçekleştirdiği faaliyet, İngilizce okutmanlarının İngilizce öğretme konusunda sarf ettikleri çabaların sonucunu görmeleri açısından da ayrı bir anlam ifade etti.

Gezinin sonunda yabancı okutmanlar ve öğrenciler Bursa’nın tarihi zenginlikleriyle tanışmanın zevkini yaşadıklarını belirtirken, ülkemiz hakkında daha detaylı bilgi edinmek için bu tür gezilerin tekrar edilmesini istediklerini söylediler.