Anasayfa » Haberler » Bursa MÜSİAD'ın Yeni Yönetimi BTÜ Rektörünü Ağırladı

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin yeni başkanı Mustafa Gürses ilk ziyaretçisini ağırladı. Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Bursa MÜSİAD Başkanlık görevine seçilen Mustafa Gürses’i ziyaret ederek görevinde başarılar diledi.

Ziyaretten dolayı memnuniyet duyduğunu belirten MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gürses ülkemizin kalkınması için tüm kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içerisinde olmayı hedeflediklerini belirtti. Başarılı olmanın yolunun iletişimden ve birlik beraberlik geçtiğini vurgulayan Gürses, BTÜ’nün yeni kurulan ama gelişime açık bir üniversite olduğunu belirtti. Gürses sözlerini şöyle sürdürdü: “Bursa Teknik Üniversitesi yeni kurulan ve Bursa’ya katma değer sağlayan bir üniversite. Yeni bir şeyi kurmak, geliştirmek çok kolay değildir. BTÜ’ye katkı konusunda MÜSİAD Bursa Şube olarak destek olmaya hazırız” dedi.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ile birlikte sanayi-üniversite iş birliği konusunda bilgi alışverişinde bulunan Gürses, teorik eğitimi pratiğe dökmek gerektiğini vurguladı. Gürses: “Her işin teorisi kolay, uygulaması zordur. Özellikle eğitimde bu daha da zordur. Eğitimin işe yarar olması, iş hayatında uygulanır olması lazım. Ülkemizde her gün yeni üniversiteler açıyor, talebemiz var ama akademisyenimiz az. Öğrencileri akademisyen olmaya teşvik etmek lazım. Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu bu konuda adım attı. Yapılacak çalışmalar neticesinde inşallah ülkemizin akademisyen ihtiyacı kısa zamanda karşılanır. Bizler üniversite – sanayi iş birliğini çok boyutlu düşünmekteyiz. İşbirliğini sadece bilimsel çalışmalar, test ya da analiz ve ya projelerle sınırlandırmamaktayız.  Sanayinin ihtiyacı olan niteliklere haiz eleman temini konusunda da üniversite- sanayi ile iş birliği daha üst boyutlarda olmalı. Üniversite öğrencilerinin sanayi kuruluşlarında staj görme imkânı oluşturup, teorik bilgiden pratiğe geçiş yapabilmelerini sağlamalıyız. Bu imkânların hepsini birden bizlere sunma kapasitesine sahip olan Bursa Teknik Üniversitesi ile iş birliği yapmak istiyoruz ”dedi.

Sözlerine Gürses’e görevinde başarılı olmasını dilerek başlayan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, “BTÜ, gençlerimizi eğitecek, kaliteli ve vatansever mühendisler yetiştirecek ise eğitim verilen konulardaki sektör temsilcilerinin ve şehir dinamiklerinin de bu eğitim kurgusunda yeri olmalıdır. Yakın zamanda, BTÜ mezunlarının tercih edildiği iş ilanları görmek istiyoruz. Bunu hep beraber çalışırsak başarabiliriz. Bir çiçek toprak, hava ve su olmadan yaşayamaz. Üniversitede, sanayi, kamu ve şehrin katkısı olmadan gelişemez, kaliteyi yakalayamaz. BTÜ’nün hepimizin üniversitesi olması için el ele, gönül gönüle vermeliyiz” dedi.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Mustafa Gürses’e gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı konuşmayı, “Çok hızlı şekilde Kestel’de kampüs çalışmalarını sürdürürken diğer taraftan da yeni bölümler ve fakülteler açmak için gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında 7 bölüm daha açmayı planlıyoruz ” diyerek sona erdirdi.