Anasayfa » Haberler » Balkan Üniversiteleri İle Akademik İşbirlikleri Kurulacak

Milletvekili Mustafa Öztürk ve beraberindeki heyet, Bursa Teknik Üniversitesi  (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’e tebrik ziyaretinde bulundular.  Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’i, Birlik Vakfı Yurt Müdürü Salih Sayın, Balkanlar Kültür ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Sabri Kurtulmuşlar ve Saadettin Cangülle birlikte ziyaret etti. Rektörlük Makamında gerçekleşen ziyarette Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çopur ve Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Sami İmamoğlu’da hazır bulundu.

BTÜ’nün Bursa’nın ve ülkemizin önemli bir bilim yuvası olacağına inancının tam olduğunu söyleyen Öztürk, “Bu hedefte biz her zaman yanınızda olacağız” dedi. Yeni bir üniversite kurmanın zorluklarını anlatan Öztürk, “Prof. Dr. Ali Sürmen hocam, BTÜ’yü bu günlere getirmek için çok çalıştı. Büyük gayret gösterdi. Hükümetin iradesi, Bursa’nın desteği ve onun gayreti ile çok şükür BTÜ gibi bir kurumu Bursa’ya kazandırdık. Kuruluş aşamasında BTÜ’nün yanında olduğumuz gibi, yeni Rektör Prof. Dr. Arif Karademir hocamızın ve ekibinin de yanında olacağız” dedi.  

Konuşmasında BTÜ’nün kısa sürede ciddi laboratuvar ve araştırma altyapısı yatırımı yaptığını, nitelikli akademik kadrosu ile iyi mühendisler yetiştireceğine inandığını söyleyen Sayın Öztürk, “Özellikle Balkan Ülkeleri ile akademik ve kültürel işbirliklerine gidilmesi önem arz ediyor. Bu konuda bizler BTÜ için ne gerekiyorsa yapacağız.” dedi. Önümüzdeki dönemde BTÜ’nün Kestel’de kendine yakışır modern bir yerleşkeye kavuşması için her zaman destek olacaklarını ifade eden Öztürk, “BTÜ”nün kendi eğitim sistemine göre kurgulanmış bir yerleşkeye kavuşması, öncelikle Bursa için faydalı araştırma ve eğitim çalışmalarının gerçekleşmesi için önemlidir.” dedi.

Özellikle uluslararasılaşma politikaları gereği BTÜ’de yabancı öğrencilerin ve akademisyenlerin bulunmasının önemini izah eden Öztürk, “Bu anlamda öncelikle kültürel ve tarihsel ortaklıklarımız olan ve yanıbaşımızda olan Balkan Ülkeleri ile çok iyi çalışmalar yapmamız gerekir. Bu konuda ben ve arkadaşlarım BTÜ’nün yanında olacağız. BTÜ, Balkanlarla Türkiye arasında bir eğitim ve bilim köprüsüne dönüşmelidir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Milletvekilimiz Mustafa Öztürk ve beraberindeki heyetin ziyaretine teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, “Bütün Bursa milletvekillerimizin BTÜ’nün yanında olduklarını bilmek çok güzel. Bütün paydaşları ile sağlıklı ve sürdürülebilir ilişkiler kurabilen bir BTÜ çok daha hızlı gelişecek ve faydalı işler yapacaktır.” dedi. Araştırma ve eğitim faaliyetlerini öncelikle Bursa sanayisinin ve kentin taleplerine göre yapılandırmaya çalıştıklarını söyleyen Rektör Karademir, “Özellikle Balkan Ülkeleri ile yapılacak araştırma ve eğitim çalışmalarına son derece olumlu bakıyoruz. Arkadaşlarımız bazı ilerlemeler kaydettiler ve konu hakkında planlamalar yapılmıştır. Sayın Vekilimizin desteği ile çok daha güzel işleri daha kısa sürelerde yapmayı umuyoruz.” dedi.

Üniversite yönetimi olarak gelecek yıllar için yapılan çalışmalarından da söz eden Prof. Dr. Karademir “Bursa dinamiklerinden aldığımız destekle en kısa zamanda Kestel Çataltepe Yerleşkemizin temelini atmak üzere çalışmalarımıza devam etmekteyiz” diyerek sözlerine son verdi.