Anasayfa » Haberler » Doç Dr. Gökhan Özkan: ''Uluslararası Siyaset İle Uluslararası Ekonomi İç İçe'' Dedi

Bursa Teknik Üniversitesi’nde her hafta farklı bir konuda uzman akademisyenlerin verdiği seminerler serisinin bu haftaki konuşmacısı BTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Özkan oldu.

Öğretim üyeleri, öğrenciler ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin katıldığı seminerde Doç. Dr. Gökhan Özkan; uluslararası siyasetin, uluslararası finans mimarisinin yeniden yapılandırılması sürecine etkilerini irdeledi. Küresel finansal kriz ve değişen uluslararası güç dengeleri çerçevesinde uluslararası finans sisteminin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili analizlerini dinleyicilerle paylaşan Doç. Dr. Özkan sunumunda; uluslararası finans mimarisinin yeniden yapılandırılması için gerçekleştirilen G-20, IMF, Dünya Bankası ve BRIC toplantılarında alınan kararlar ve bu kararların ortaya çıkardığı somut sonuçlar üzerine değerlendirmelerini de aktardı.

Seminerinde başta G-7 ülkeleri olmak üzere gelişmiş ülkelerle, başta BRIC ülkeleri olmak üzere gelişmekte olan ülkeler arasında görüş ayrılıklarının bulunduğunu aktaran Doç. Dr. Özkan, bu görüş ayrılıklarının uluslararası finans ve para sisteminin yeniden yapılandırılmasını etkilediğini söyledi. Uluslararası finans mimarisinin bundan sonra alacağı yeni şeklin, küresel ekonomik dinamikler kadar, uluslararası siyasete ve uluslararası güç dengelerindeki değişmelere de bağlı olduğunu ifade eden Doç. Dr. Gökhan Özkan, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki çıkar asimetrisi sebebiyle yeniden yapılandırma sürecinin yavaş ilerleyeceğinin altını çizerek seminerine son verdi.