Anasayfa » Haberler » Rektör Prof. Dr. Karademir, Sudan - Türk Üniversiteleri İşbirliği Forumu ve Eğitim Fuarı'na Katıldı

Sudan Yükseköğretim Bakanlığı ve Çankırı Karatekin Üniversitesi işbirliği ile Sudan’ın başkenti Hartum’da “Sudan-Türk Üniversiteleri İşbirliği Formu ve Eğitim Fuarı” gerçekleşti.

Sudan ve Türk Üniversiteleri arasındaki işbirliğini artırmak amacıyla düzenlenen toplantıda Türkiye’den 23 Üniversitenin rektörü ile birlikte Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’de bulundu. Ayrıca Sudan-Türk Üniversiteleri İşbirliği Forumu ve Eğitim Fuarı’na Yunus Emre Enstitüsü, TİKA, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığından yetkililerde katıldı.

Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hasabo Mohammed Abdelrahman’ın himaye ettiği etkinlikte, Sudan’daki 35 üniversitenin yanı sıra başta Sudan Yükseköğretim ve Bilimsel Projeler Bakanlığı olmak üzere konu ile ilgili Bakanlıklardan temsilciler de yer aldı.

Onur konuğu Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısının açılış konuşması yaptığı etkinliğe, Sudan Yükseköğretim ve Bilimsel Projeler Bakanı Prof. Dr. Sümeyya Ebu Kashawa, Hartum Eyalet Valisi Dr. Abdul Rahman Al Khidir’in yanı sıra  Sudanlı üst düzey bürokratlar da yoğun ilgi gösterdi.

Friendship Hall’da yapılan açılış programında TİKA Hartum Koordinatörü Yahya Acu, Yunus Emre Enstitü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Ateş ve Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi Cemalettin Aydın’ın yaptığı konuşmaların ardından katılımcı Türk Üniversiteleri adına da Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş konuşma yaptı.

3 gün süren ve 35 Sudan Üniversitesi ile 24 Türk Üniversitesi arasında yaklaşık 160 farklı işbirliği anlaşmasının (Memorandum of Understanding ve Mevlana Değişim Programları ) imzalandığı etkinlik,  her iki ülke yükseköğretim kurumları arasında gerçekleştirilecek işbirliklerinin yol haritasını oluşturan kararların alınmasının ardından sona erdi.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, katıldığı Sudan-Türk Üniversiteleri İşbirliği Forumu ve Eğitim Fuarı hakkındaki değerlendirmelerini kamuoyuyla paylaştı.  Sudan-Türk Üniversiteleri arasındaki işbirliğinin arttırılmasının önemini belirten Rektör Prof. Dr. Karademir, her iki ülkenin üniversiteleri arasında toplam 160 İşbirliği Anlaşmasının imzalandığını aktardı.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, etkinliğin amaçlarını Sudan-Türk Üniversiteleri arasında ortak proje çalışmaları yapmak, öğretim elemanı ve öğrenci değişimleri gerçekleştirmek olarak özetlediği açıklamasında, nihai hedefin Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin uygun bulduğu takdirde Uluslararası Sudan-Türk Üniversitesi’nin Hartum’da kurulması olduğunu söyledi.  Afrika ülkelerine hizmet verecek olan Uluslararası Sudan-Türk Üniversitesi’nin Hartum’da kurulmasının, Türkiye ve Afrika arasında var olan sosyo- kültürel köprülere, yükseköğretim alanın da bir köprü eklenmesi olarak düşündüğünü söyledi. Sözlerinin devamında benzer çalışmaların diğer coğrafyalarda da yapılmasının önemini vurgulayan Prof. Dr. Karademir, bu anlamda BTÜ’nün Balkanlar ve Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetleri’ndeki üniversitelerle iş birlikleri oluşturma konusunda hedeflerinin olduğunu ve bu hedeflere ulaşmak için çalışmalarda bulunduklarını bildirdi.