Anasayfa » Haberler » Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, Bursa Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün Yeni Binasının Açılış Törenine Katıldı

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, yapımı tamamlanan Bursa Denetimli Serbestlik Müdürlüğü hizmet binasının açılışı nedeniyle Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Şahin’in ev sahipliğinde düzenlenen törene katıldı.  

Tören saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Bursa Denetimli Serbestlik Müdürü Fatih Sancak’ın yaptığı sunum ile başladı. Müdür Fatih Sancak tarafından Denetimli Serbestlik ve Koruma Kurulları hakkında yapılan bilgilendirme sunumunun sonrasında Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Şahin bir konuşma yaptı. Konuşmasında “Denetimli Serbestlik ve Koruma Sisteminin” kültürümüzde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde uygulandığı ve zaten bizim olan bir infaz sistemi olduğunu söyledi. Özellikle Osmanlı Devleti zamanında uygulanan “kalebend”lik örneğini veren Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, denetimli serbestlik ve koruma faaliyetlerinde esas olanın suç işleyenin tekrar suça yönelmemesi ve topluma faydalı işlerde yer alması gerektiğini vurguladı. Denetimli serbestlik uygulamalarının Bursa ve tüm ülke çapında başarıya ulaştığına değinen Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Şahin, bu başarının daha da ileri düzeye ulaşması için resmi ya da özel kurum ve kuruluşlarla işbirliğini arttırmayı planladıklarının altını çizdi.

Yapılan konuşmaların sonrasında verilen resepsiyonda Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Şahin’le görüşen BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, BTÜ’nün bir yükseköğretim kurumu olarak toplumun huzur ve mutluluğunu sağlamak adına yapılan tüm çalışmaların yanında olduğunu belirtti. Prof. Dr. Karademir sözlerinin devamında, suç işleyen insanları ıslah ederek yeniden üretken bireyler olarak toplumdaki yerlerini almasına yardım etmek gibi önemli bir amaca sahip olan Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün çalışmalarını takdirle karşıladıklarını vurgulayarak, bu konuda BTÜ’nün üzerine düşen görevi yapmaya hazır olduğunu aktardı.