Anasayfa » Duyurular » BTÜ Akademisyenleri İğrek Makinada
BTÜ Akademisyenleri İğrek Makinada

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) akademisyenlerinden bir grup İğrek Makineyi ziyaret etti. Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü (BTÜSEM) ve Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Deniz Uzunsoy ve Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Bahattin Kanber alanlarında uzman BTÜ’lü akademisyenlerden oluşan bir heyet ile Türkiye’nin İlk organize sanayi bölgesi olan Bursa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren İğrek Makina firmasına ziyarette bulundular. Sektörün lider kuruluşlarından olan İğrek Makinaya yapılan bu ziyarete Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kemal Furkan Sökmen, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Kalemtaş, Yrd. Doç. Dr. İsrafil Küçük, Yrd. Doç. Dr. Nazlı Akçamlı da katıldılar.

İğrek Makina Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İğrek, firmada yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi ve BTÜ’lü öğretim üyelerini üretim tesislerinde ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. İğrek Üniversite ve sanayi kuruluşları arasındaki ilişkinin gelişmesi konusunda her iki tarafında daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğinin altını çizdi. Üretim faaliyetlerinde Dünyanın lider firmalarına parter olan İğrek Makine’nin üniversite ile ortak projeler üretmeye hazır olduğunu ve bu projeler sonucunda elde edilecek teknolojinin ülkemizin ikame mal kullanım oranının yükseltilmesine katkı vereceğini de sözlerine ekledi. İğrek konuşmasında, bilgi ve teknolojinin üretim merkezi olan üniversitelerin, firmalara yeni teknolojilerin yolunu açacağını bildiklerini, bu nedenle kurulan bu güzel iş birliği ortamının gelişmesi için çalışacaklarını da ifade etti.

Prof. Dr. Deniz Uzunsoy, BTÜ heyeti adına yaptığı konuşmada, BTÜ’nün yürüttüğü akademik faaliyetlerinin yanında, iş ve istihdam sağlayan firmaların sorunlarına çözüm üretmek konusundaki sorumluluğunun bilincinde olduğunu söyledi. Bu bilinç ile üniversitenin sanayi ile bağlarını daha da güçlendirmek için çalıştıklarının söyleyen Prof. Dr. Uzunsoy Kamu, Üniversite ve Sanayi işbirliğinin ülkemize vereceği katma değerin büyük olacağını vurguladı ve “Bursa Teknik Üniversitesinin başta Rektör Prof. Dr. Arif Karademir olmak üzere tüm personelinin tüm çabası bilim üretmek,  üretilen bilimi de en kısa yoldan sanayiye transferini sağlayarak ekonomiye katkı vermek yönündedir” dedi.