BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ


Reçine Üretiminde Üniversite - Sanayi İşbirliği

Yayın Tarihi : 13 KASIM 2018, Salı


Reçine Üretiminde Üniversite - Sanayi İşbirliği

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Bursa Teknoloji Transfer Ofisi (BTTO) tarafından üniversite sanayi işbirliği kapsamında İva Reçine Biyokütle Sanayi A.Ş. firması ile toplantı gerçekleştirildi.

Rektörlük toplantı salonunda düzenlenen toplantıya BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Murat Ertaş, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Nuri Şara, BTTO Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Nadir Yıldırım, İva Reçine Biyokütle Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Salih Güran, İnova Kompozit Ahşap Teknolojileri Genel Müdür Hüseyin Avni Çakmakçı, Tek Karbon Mangal Kömürü Üretim A.Ş. firmasından Mehmet Emin Özdemir katıldığı toplantıda BTÜ Orman Endüstri Mühendisliği, Orman Mühendisliği, Kimya Mühendisliği ve Kimya Bölümlerinden öğretim üyeleri de hazır bulundu.

İva Reçine Yönetim Kurulu Başkanı Salih Güran Türkiye’de çam kökünden reçine üretimi yapan tek şirket olduklarını belirterek; “Ormanda kesim sonrasında toprak altında kalan, kaderine terk edilen çam köklerini kullanarak ekonomiye katkı koymaktayız. Daha önce de çeşitli üniversiteler ile temas kurmaya çalıştık. Bu toplantı ile başlayarak ortak projelerde çalışabileceğimize inanıyoruz, bizleri böylesine bir ekiple ağırlayan Rektörümüze teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.  

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir üniversite olarak her zaman sanayicinin yanında yer aldıklarını vurgulayarak “Özellikle reçine konusunda BTÜ olarak çalışmalar yapmaktayız. 2017 yılı Nisan ayında kamu ve sanayi paydaşlarımızla birlikte ‘Reçine Çalıştayı’ düzenledik. Dışa bağımlı petrol türevi hammadde ve bileşenler kullanmak yerine yerli, yenilenebilir kaynakların ülke ekonomisine kazandırılmasını önemsiyoruz. Planlı ve profesyonel yaklaşımlarla reçine üretimini arttırmak ve dışa bağımlılığı sonlandırmak için kapasitemiz mevcut. Özellikle Orman Fakültemiz bünyesindeki öğretim üyelerimizin bu konuda çalışmaları var, üst düzey teknolojiye sahip laboratuvar altyapımız ile sanayiye destek vermekten mutluluk duyarız.” ifadelerinde bulundu.